Blog MŠ 2017/2018

25.6.-28.6.2018

Tento poslední školkový týden jsme si vyprávěli svatojánskou pohádku Dary trpaslíčků z dílny bratří Grimmů. Venku jsme sbírali bylinky a děti si na ně ušily malé pytlíčky. Ve středu nás čekala zahradní slavnost, spojená se slavnostním pasováním a korunováním předškoláků na školáky, školním divadlem a pozdějším ohněm s opékáním a tak jsme zadělávali těsto na hady, aby bylo co opékat. Přestože počasí hrozilo deštěm a prudkým větrem, nakonec se trochu utišilo a celá slavnost se velmi povedla. Z naší školky letos odcházejí čtyři předškoláci a všichni pokračují nahoru do Mravenčí školy a tak jsme rádi, že se s nimi stále budeme mít možnost vidět. Čerstvě pasovaní školáci ještě směli na poslední den na návštěvu do školky a věru tento poslední den stál za to! Jako by nám celá příroda chtěla dát najevo, že při slavnosti jsme měli přízeň, ale teď ukáže co umí, spustil se totiž takový studený vítr a lijavec, jako bývají ty nejsychravější dny někdy na podzim. Při procházce jsme promáčeli naše gumové oblečení nažmach, ale užili jsme si živlů dosytosti a bylo to vlastně prima. Další den se už totiž zase přihlásilo léto a s ním celé dlouhé prázdniny!

 

18.6.-22.6.2018

Tento týden si děti ještě více užily. Hned v pondělí nás čekalo překvapení v podobě tří malých morčátek, která se objevila v kleci u Rózy a Bublinky – našich dvou morčecích samiček, čímž jsme pochopili, že Bubla není ta, ale ten Bubla. A tento týden byl celý zvířátkový – o zvířátkách byla i pohádka Brémští muzikanti, kdy zvířátka vyhnala loupežníky z chaloupky. Za zvířátky jsme se také vydali ve čtvrtek na výlet – šli jsme se totiž podívat do Velkých Svatoňovic k panu Klevcovovi na jeho ovečky. Viděli jsme tam také jejich stříhání, mohli jsme si vyzkoušet šlapat kolovrátek a vyčesávat vlnu na česačce. Cestou zpátky se děti zvířátkově pomalovaly a také jsme se závěrečný kus cesty mohli svézt na vozíku, který táhl koník Aleše Těžkého Riki. Ostatní dny ve školce jsme si pochutnávali na spoustě třešní, které děti nosily jako přilepšení ke svačince a tak jsme mohli i porovnávat. Při vyrábění jsme plstili z vlny třešně a dělali pejsky z ruliček. Písnička na tento týden byla tato:
Pletla kytku rozmarýnku
devatero divý květ
házela jí po voděnce
házela jí po voděnce
aby plula v širý svět. 

 

11.6.-15.6.2018

Tento týden nás zahrnula příroda mnoha dary. Stále jsme nacházeli jahůdky, ale také nás už v lese čekaly první borůvky a do toho už některým na zahradách dozrávaly třešně. První růžičky překrásně voněly a my si v kroužku vyprávěli pohádku O šípkové Růžence. Vyráběli jsme si loutku prince či princezny na špejli, vytrhávali jsme strom z barevného papíru a vystřihovali a obdivovali plovoucí květy, které se nám na hladině škopku s vodou překrásně rozvíraly. Básnička na tento týden byla opět od Františka Hrubína:

Náš děda má brýle,
vidí na tři míle.
Vidí vidí co kde sklidí
na políčku u vody
spočítal si jahody.
Vidí vidí, kdo ho šidí
chytil na nich Matěje,
Matěj už se nesměje.
Už ví, že ty brýle
vidí na tři míle.

 

4.6.-8.6.2018

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O dřevorubci a hadovi. Hada jsme si také uplstili z vlny, kromě toho jsme také malovali temperou kopretiny a akvarelem jahody a vyráběli skřítka z ruličky. Venku bylo opět krásně, ale ani tentokrát jsme neunikli dešti. Také jsme hráli na hřišti rozličné hry, které měla v zásobě Verča. Opět jsme snědli venku spousty jahod a o jahodách byla i naše básnička na tento týden, tentokrát z pera Františka Hrubína:

Nesem jahod plné hrnky
vyplašili jsme dvě srnky
a jednoho jelena
třásla se mu kolena.

28.5.-1.6.2018

Tento týden bylo už jako v létě. Zažili jsme horko i náhlý letní liják, který nás zastihl nahoře v lese. Schovali jsme se pod strom a hráli na tichou poštu a zpátky běželi bosky loužemi. Také jsme v tomto týdnu natrhali spoustu lesních jahod. Při kroužku jsme vyprávěli pohádku Kouzelný strom o stromu, který rostl až do nebe a co všechno tam pasáček objevil. Vyráběli jsme strom z modelovací hmoty a větviček, průsvit motýla a malovali prstovkama. Ti co neznali, se naučili říkačku:

Naše kočka strakatá měla čtyři koťata
jedno bílé, druhé černé a to třetí dvoubarevné
a to čtvrté strakaté po mamince okaté.

 

21.5.-25.5.2018

Tento týden jsme pozorovali lupami život v trávě, lezli po skalách, kreslili uhly, které jsme našli na ohništi po Čarodějnicích a také křídami. Děti vyráběly vystřihované kopretiny, plstěné taštičky, žábu, sluníčko a světélkující hvězdičky. Vyprávěli jsme si pohádku O bílé laňce a naučili jsme se novou dešťovou básničku. Déšť se nám však tento týden docela vyhnul a až na jednu přeháňku jsme si užívali sluníčka. A také máme od čtvrtka ve školce dvě nová morčátka – dostala stejná jména jako ta předchozí – Rozinka a Bublinka. Přejeme jim, ať se jim u nás dobře daří!

Ješte vám přidám tu dešťovou:

Padaly padaly dešťové kapičky
padaly padaly na naše prstíčky
běhaly po plechu, dělaly neplechu,
kocour spal v okapu, spadly mu na tlapu.
Ó jak ten utíkal, mňoukal a naříkal!

Všechny fotografie z týdne jsou ke shlédnutí i ke stažení zde.

 

14.5.-18.5.2018

Tímto týdnem nás provázela pohádka Vodní car a Jelena Přemoudrá, V návaznosti na ní jsme vyráběli včelky z olšových šištiček a vlny, cara odstřižků a vařečky, stříhali jsme a lepili holubičky a skládali ryby. Venku bylo slunečno i deštivo a v lese to krásně vonělo. Zpívali jsme májové písničky a naučili jsme se novou básničku o kukle. Je to takhle:

Byla jedna kukla
a ta kukla pukla.
Vyletěl z ní v širý svět
motýl krásný jako květ.

Všechny fotografie z týdne jsou ke shlédnutí i ke stažení zde.

 

9.5.-11.5.2018

Tento zkrácený týden jsme si užili jarního deště i letního sluníčka. Vyprávěli jsme si zážitky z vodácké výpravy na Úpu, kam jsme se s Mraveništěm vypravili v neděli. Ze zážitků jednoznačně kralovaly kameny a nanuky. Týdnem nás provázela pohádka O Pavím králi, při ranním tvoření jsme malovali šeřík a akvarelem zkoušeli prolínání barev pavího ocasu. Tancovali jsme na písničku Čížečku čížečku a zpívali a tančili s Verčou a kytarou. :-)

 

2.5.-4.5.2018

Tento první májový a zkrácený týden jsme si vyprávěli pohádku O jabloňové panně, která nás nejen krásně naladila na právě kvetoucí jabloně, ale také nám přiblížila nadcházející setkání s vodním živlem při nedělní vodácké výpravě na Úpu. Tvořili jsme tulipány a papírové holubičky na námět pohádky a naučili jsme se písničku a taneček Vítej nám máji. Na vodě jsme se měli výborně, počasí nám přálo a všechno perfektně klapalo. Mnozí se v lodích prostřídali, což si děti i dospělí velmi užívali.

 

9.4.-13.4.2018

Tento týden byl vskutku nádherný, sluníčko svítilo, hřálo a my jsme odložili nejen bundy, ale mnohdy i mikiny a užívali si jarních teplot na loukách, polích, v lesích a v teniskách. Přišel čas na pozorovací krabičky, lupy, pilky, nože a tak jsme zkrátili čas uvnitř a prodloužili ten venkovní, pozorovali jsme pavoučky, žížaly, brouky zlatohlávky a sledovali, jak rostou sasanky, blatouchy a jak pučí listí na stromech. Vyrazili jsme na výpravu k rybníčku, na skály a na svačinku přinesli první snítky pažitky, medvědího česneku a dětmi vlastnoručně seté řeřichy. Vyprávěli jsme si pohádku O ošklivém káčátku, která nám dovolila prožít, jak důležité je respektovat jinakost a chovat úctu k životu, který nám někdy staví do cesty různé zkoušky. Pohádku jsme si zahráli jako divadlo a vyrobili si žábu z ruličky od toaletního papíru, káčátko, namalovali mlsnou kočku či poskládali labuť jako origami.
 

3.4.-6.4.2018

Tento týden jsme začínali až úterým po Velikonocích a konečně se nám už přihlásilo skutečné jaro s teplem a sluníčkem. Vyprávěli jsme si pohádku O králi hadů, která je to tom jak bača na Velký pátek vlezl za hady do skály a zůstal tam spát celý dlouhý rok. Vyráběli jsme ovečky z ruliček od toaletního papíru a filcu, skořápková vajíčka a malovali hady prstovými barvami. Naučili jsme se písničku Vrby už se zelenají. A také jsme už vytáhli lupy a pozorovali život v trávě a na kamenech, kde už vylezly ještěrky :-).
 

26.3.-28.3.2018

Tento týden probíhal v duchu vítání jara a příprav na Velikonoce. Vyprávěli jsme si příběh O sněžence, která nejprve neuposlechla hlas sluníčka a bála se vykouknout z tepla své cibulky na zemi. Protože jí ale vnitřní hlas povzbudil a sluníčko s větrem napomohli, sebrala odvahu, vyrostla a postupně začalo jaro. Lepili jsme a stříhali první posly jara, malovali žluté narcisky a dokonce jsme si rozkvétající louku a pohádku i zahráli jako divadýlko. Venku jsme si kytičky i s prvními včelkami dobře prohlédli na louce u potoka. Ve středu bylo v Mraveništi Velikonoční tvoření a tak jsme s dětmi dopoledne provoněli školku pečením perníčků. A odpoledne tvořili i s rodiči ptáčky z lipových větví, věnečky z vrbového proutí, pomlázky a nechybělo ani malování vajíček voskem. Zazpívali jsme si jarní i Velikonoční písně a všichni se těšíme na prodloužený velikonoční víkend.
 

19.3.-23.3.2018 

Tento týden následoval po jarních prázdninách a smrtné neděli, a přinesl nám první kalendářní jarní den, ale jara v něm bylo pramálo. Vyrobili jsme Moranu a vynesli ji do potoka, ale pryč se jí vůbec nechtělo. Užívala si mrazivého počasí a museli jsme ji notně klacky pošťuchovat, aby konečně odplula. Naučili jsme se písničku Nesu nesu smrtku a vyprávěli si pohádku O čarodějově učni. Malovali jsme květináčky a zasévali do nich osení na blížící se Velikonoce. V naší ložnici jsme na první jarní den namalovali veliké sluníčko, každé z dětí tam má svůj paprsek a my doufáme, že to opravdové sluníčko už na sebe nenechá dlouho čekat.
 

5.3.-9.3.2018

Tento týden nám ještě zima ukázala, že se pryč nechystá a my si v první polovině týdne v mrazu a hustém sněžení ještě užili klouzání a sněhuláků. Vyprávěli jsme si pohádku O Jednoočce, Dvojočce a Trojočce, vyráběli lojové koule se zrníčky pro ptáčky, malovali akvarelem oči a objevovali  siluetu kravičky schovanou pod papírem, přes který jsme malovali voskovými bločky. Také jsme prožili dvě návštěvy u školáků – tou první bylo kouzelnické vystoupení školáka Šimona, jehož triky nás ohromily, a které mnozí hned začali zkoušet, tou další byla ukázka různých semínek a jejich ochutnávání, mletí a vločkování s paní Šárkou Michalcovou z Vysokého Mýta. Také jsme se naučili básničku, která na tento týden opravdu pasovala, protož e v jeho závěru nastalo velké tání:
 
Motýl ještě někde spí
broučci v díře dřímou
fouká vítr ledový
nos nám rudne rýmou
ale brzo přijde den
kdy už jaro vstanepo kluzišti zbydou jen
louže rozcákané
 

26.2.-2.3.2018

Tento týden byl opravdu mrazivý. Proto jsme zkracovali naše procházky a ve středu jsme dokonce místo ven zamířili do tělocvičny.  Vyzkoušeli jsme však také kluziště na návsi :-). Také jsme byli na návštěvě u školáků pohrát si se stavebnicí Geomag. Týdnem nás provázela pohádka O sedmero krkavcích, která je krásná, ale dosti dlouhá, většina dětí ji však obdivuhodně vydržela poslouchat až do konce. Děti si v souvislosti s ní vyráběly žebřík z klacíků, po kterém Bohdanka vyšplhala až do jeskyně ke svým bratrům a prstýnek z tvrdnoucí hmoty po kterém ji poznali. Také jsme malovali prstovými barvami na zimní motivy a naučili jsme se písničku na vyhánění zimy – My zimu bičem kamenem teď z brány města vyženem, že podvodnice mazaná a těžká před ní ochrana! - Věříme, že písnička zabere a příští týden už bude tepleji!
 

19.2.-23.2.2018

Tento týden mrzlo a konečně nás začala pozvolna opouštět chřipková vlna a děti se začaly navracet po nemoci zas do školky. Vyprávěli jsme si pohádku O třech přadlenách. Pletli jsme cop ze lnu a také nám Verča přinesla do školky kolovrat, s kterým se každé z dětí mohlo seznámit – první den jsme jen šlapali, další už i něco upředli :-) Naučili jsme se novou básničku: Naříkal vrabec na zimu/ škoda že nemá peřinu/ že nemá kožich ani boty/ nohy ho zebou od té sloty! 
  
 

12.2.-16.2.2018

Tento týden byl masopustní. Bohužel polovina dětí byla ještě nemocná a tak si nemohly užít ani výrobu našich masek a koblížků, ani v úterý odpoledne masopustní průvod a veselí. I přesto, že ochořely i další masky a muzikanti, masopust se letos vydařil. Koneckonců můžete se podívat i na video v sekci akce. My ve školce jsme si celý týden vyprávěli Masopustní příběh o příchodu dvou bratří Masopusta a Půsta do vesnice a tento příběh jsme pak také na slavnosti společně zažili. Po Popeleční středě si děti vyrobily také Půsta ze dřevěného špalíku. Básnička na tento týden byla následující: Velkou mísu na stůl dáme/ těsto do ní zaděláme/ mléko, mouku, vajíčko/ ještě kvasnic maličko/ vařečkou to zamícháme/ za okno na chvíli dáme/ pak už jenom osmažíme/ a koblížky všechny sníme! 
 

5.2.-9.2.2018

Tento týden to zima opravdu ještě nevzdala, pěkně mrzlo a mnoho z nás obešla nemoc nebo alespoň nastuzení. Dětí bylo ve školce nezvykle málo.  Vyprávěli jsme si pohádku bratří Grimmů o dvou nerozlučných sestrách Sněžence a Růžence a jejich přátelství s medvědem. Děti si v souvislosti s pohádkou ušily maňáska medvěda, vyrobily trpaslíka a papírového orla a také ze semínek a loje uhňácaly vydatné krmení pro ptáčky. Připravovali jsme se na Masopust písničkou a kruhovým tanečkem Jemine dómine Masopust pomine...
 

29.1.-1.2.2018

Tento týden jsme se ve školce rozloučili s měsícem lednem a přivítali únor a s ním světlo dne a Hromnice. Naučili jsme se taneček na pořekadlo „Na Boží narození o bleší převalení, na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o tři kroky dále, na Hromnice o hodinu více, na Hromnice zimy polovice!“. Ale i když zima nás hned tak nepustí, les už pěkně voněl hlínou, ptáčci vrzali a děti se zase klouzaly víc než na sněhu po blátě a dokonce jsme již našli první rozkvetlé jehnědy.
Vyprávěli jsme si pohádku bratří Grimmů Paní Zima. V souvislosti s pohádkou pak děti vyráběly studnu, chaloupku skládanou z papíru a kreslily a sypaly krmítko a vyrobily si průsvit s vykukujícím sluníčkem. 
 

22.1.-26.1.2018

Tento týden jsme si užívali sněhu při klouzání a v iglů. Vyprávěli jsme si pohádku o Marko Boháčovi a Vasilu Nuzákovi. Boháč Marko se dozví věštbu, že malé nuzné děťátko Vasil jednou získá jeho bohatství, proto se snaží udělat všechno proto, aby Vasila zprovodil ze světa, právě tím však tuto věštbu stále více naplňuje… Děti si v souvislosti s pohádkou vyráběly origami psí hlavy, papírovou velrybu, jak vyplivuje koráby, a také si vyrobily mýdelníček z keramické hlíny a zkoušely, co za ně dokáže vyrobit mráz… Naučily se novou básničku:
 
Potkal mrazík metelici
do tance se dali
náruč peří nad vesnicí
při tom rozsypali,
padá peří po peříčku,
už jich závěj leží,
Honzík volá na Aničku
zima je tu, sněží! 
 

15.1.-19.1.2018

Tento týden byl zpočátku velmi větrný a vítr k nám zavál pořádné chumelenice. A tak jsme se klouzali, skákali do závějí a brodili se vysokým sněhem, protože naše obvyklé cestičky byly všechny ‚zafúkané‘. 
Vyprávěli jsme si pohádku O tajemné zahradě. Tato zahrada je prý kdesi pod Černou horou a rostou tam květiny i v zimě, když jsou všude kolem závěje. Právě tam našel bohatý kupec fialky pro svou nejmladší dceru, musel za ně však ošklivému skřítkovi draze zaplatit. Ne penězi, ale pohlazením od této dcery. Ona se však nebála, když skřítek přišel pro odměnu, jen přivřela oči a pohladila toho šeredu, najednou však před ní stál krásný princ… Děti si v souvislosti s pohádkou vyráběly zlaté a hedvábné šaty z odstřižků, kupecký vozík z papíru a korkových špuntů, fialky z krepáku a skřítka. Také se děti tento týden naučily novou básničku Olízl se mráz. Říkám si, že vám sem budu psát tyto básničky, co se učíme, většinou každý týden jednu. Třeba vám z nich děti doma říkají fragmenty, tak abyste věděli, odkud vítr fouká. Ta mrazivá je takhle:
 
Olízl se mráz
jednou a pak zas
a pak mu to zachutnalo
lízal co mu v cestě stálo - 
stromy, domy, autobusy,
dětské tváře, pusy, nosy
ty mu tuze zachutnaly
lízal je až zčervenaly.
 

8.1.-12.1.2018

Tento první celý školkový týden v novém roce jsme si vyprávěli pohádku O dvanácti měsíčkách a v obrázcích a povídání se ladili na koloběh celého roku. Naučili jsme se básničku Leden, leden přikryl vodu ledem... Venku však bylo tento týden zpočátku docela jarně, ale v závěru led přece přišel a my se mohli poklouzat. Děti vyráběly sněhovou vločku z papíru a soli, potom také 12 měsíčků z korkových špuntů a domácí modelínu na fialky a jablíčka. Tento týden byl také pro nás ve znamení loučení, protože nám zemřelo naše školkové morče Bublinka a v lese nám pokáceli stromy, ve kterých si děti rády hrály na domečky. Věříme však, že konec je vždy také novým začátkem a těšíme se na více sluníčka... 
 

3.1.-5.1.2018

Fanfranfrfanfrnoch nastává nám nový rok! Touto písničkou a tanečkem jsme zahájili náš první kroužek v roce 2018. Školkový týden byl krátký, začínali jsme až ve středu, ale hned nám bohatě nachumelilo, takže jsme si venku dosyta užili klouzání, protože po pršlavých Vánocích se nám po sněhu už zase stýskalo. Povídali jsem si o tom, co nám přinesl Ježíšek a co jsme dělali o prázdninách. Ježíšek nám ve školce také nechal nějaké dárky – novou svíčku, puzzle a dřevěnou kuličkodráhu. Vyprávěli jsme si příběh O hvězdě a třech králích a v pátek nám školáci předvedli své tříkrálové divadlo. Děti si vyrobily královskou korunu a vytvořily obří sněhuláky z obtisků svých rukou. Přejeme vám za školku vše dobré v novém roce a děkujeme Ježíškovi za milé dárečky, které se k nám různými cestami a cestičkami dostaly :-).
 

18.12.-21.12.2017

I tento předvánoční týden jsme si užívali sněhu. Zpívali jsme vánoční písničky a koledy, vyráběli papírové skládané andělíčky a kreslili Betlém a povídali si o tom, nač se z Vánoc, krom dárků, nejvíc těšíme. Týdnem nás provázel příběh O narození Ježíška, kdy Marie s Josefem konečně dorazili do Betléma, ale nikdo je nikde nechtěl ubytovat, až jeden hodný hostinský jim nechal místo ve chlévě. A potom nastala ta chvíle, kdy zářivě jasná bytost sestoupila po světelné cestě z nebe až se zalila světlem celá stáj a Marie v ten okamžik porodila své děťátko, které nosila pod srdcem. To děťátko mělo v očích stejnou záři, jakou vydávala ta nebeská bytost a andělé zpívali Haleluja, dnes se ve svaté zemi narodil Boží syn a nový král. O této události věděli andělé, zvířata, rostliny i kameny, ale lidé spali. Jen pastýři, kteří hlídali ovečky na kopcích kolem Betléma slyšeli zpěv andělů a vydali se toho nového krále hledat. I jiní ho později hledali, ale o tom si budeme vyprávět až po Vánocích.  
 

11.12.-15.12.2017

Tento týden byl hodně sněhový a tak jsme střídali kombinézy s gumovým oblečením, protože ne vždy se všechno stihlo usušit. Vyprávěli jsme si příběh O oslíkovi, který nechtěl putovat. Byl to oslík Marie a Josefa, kterému se do Betléma zrovna moc nechtělo. Teprv, když mu anděl Gabriel dal za pravdu, že je přece jenom slabý malý oslíček, pro kterého je cesta příliš namáhavá, a že je jen škoda, že nebude u toho, až se narodí Ježíšek, neuslyší krásný zpěv andělů a ani neochutná sladkého sena, na kterém bude odpočívat právě narozené Boží děťátko, teprve potom přišel oslík jako zázrakem k rozumu a rozběhl se na cestu. Děti se tento týden naučily písničku Po cestě kráčel šedivý osel a vyrobily si z papíru krásného oslíka s vozíkem. Také tvořily anděla z dřevěného špalíku a navlékaly korálkové hvězdy. 
 

4.12.-8.12.2017

Tento týden byl mikulášský a první adventní. Vyprávěli jsme o dobrotivém Mikuláši obdarovateli, který spolu se svými služebníky nasytil celé hladovějící město. Učili jsme se mikulášskou písničku a také u nás ve školce zanechal Mikuláš svůj dopis. Děti si Mikuláše také vyráběly – stříhaly a lepily a pekly perníčky v podobě Mikuláše i jeho andělského a čertovského doprovodu. Venku nám nachumelilo, klouzalo, koulovalo a pak zase roztálo.
 

27.11.-1.12.2017

Tento týden byl už hodně zimní a sněhový. Čekala nás v něm adventní slavnost, kdy děti za doprovodu anděla procházejí spirálou z chvojí a jdou do jejího středu rozsvítit si své světýlko. Proto jsme se na tuto událost společně ladili příběhem O ze všech nejmenším andělíčkovi, který byl tuze smutný, že nemá nikoho na koho by mohl dávat pozor. Nakonec se setkal s holčičkou, která se bála sama v noci v pokoji, a ačkoli u ní stál její velký strážný anděl ona ho pro samý pláč neslyšela. Malý andělíček vlezl tedy holčičce do ucha, šel těsnou chodbičkou, která se stále zatáčela, podobně jako spirála, kterou si děti ve čtvrtek procházely. Na jejím konci se posadil a k holčičce promluvil a ona jeho hlas zaslechla a rozhodla se přestat naslouchat hlasu strachu.
Děti si vyráběly anděla z vlny, papíru a vytvořily si také báječný ušní labyrint z krabičky od sýra. Na adventní slavnost si vyrobily svícínky z jablíček pro sebe a své sourozence a učily se zpívat píseň Byla cesta byla ušlapaná.
 

13.11.-16.11.2017

Tento týden nás Sv.Martin odměnil hned v pondělí svým příjezdem na bílém koni, proto jsme vyšly s dětmi nahoru na kopec k posedu, aby si toho sněhu pořádně užily. Bylo ho tam dost a dost i na sněhuláky a koulovačku. Po návratu dole u školky nás sice zase čekal podzim, ale shora jsme si s sebou donesli už nefalšovanou zimní náladu.
Tímto týdnem nás provázela pohádka Hvězdné tolary o opuštěné holčičce Lidunce, která měla tak dobré srdce, že rozdala potřebnějším úplně všechno co měla, ani tu polovinu pláště si jako sv.Martin nenechala a nebe ji za to odměnilo stříbrnými tolary – spadlými hvězdami. Je to příběh, který nám prohloubil martinské téma soucitu, a který si děti ve čtvrtek také zahrály jako divadlo. Při ranním tvoření děti kresily tuší holý strom, malovaly holčičku, zdobily košilku a tvořily a lepily hvězdné nebe...
 

6.11.-10.11.2017

Tento týden nás v Mraveništi čekala svatomartinská slavnost a tak se celý týden nesl ve znamení jejích příprav. Vyprávěli jsme legendu o Svatém Martinovi, který se rozdělil s žebrákem o svůj plášť a tento příběh děti také shlédly ve čtvrtek při slavnosti jako malé loutkové divadýlko. I děti se dělily a to se sousedy a rodiči o svatomartinské rohlíčky, které školkáčci a školáci vlastnoručně upekli. Zpívali jsme svatomartinské písně a vyráběli průsvity a lucerničky. Venku jsme hrabali listí a děti si také konečně směly vyzkoušet nové hřiště, které nám před okny jídelny po dva měsíce vyrůstalo. Svatý Martin nám zanechal teplo setkání a věřím, že jeho světýlko nezhaslo ani potom, co jsme sfoukli všechny lucerničky. Připravujeme se na to, jak světel bude dál přibývat v nadcházejícím adventu…:-)
 

30.10.-3.11.2017

Tento školkový týden se měsíc říjen s námi rozloučil tím, že okolní střechy pocukroval první sníh a bylo chladno a větrno. Však jsme se také celý týden pilně učili svatomartinské písničky. Povídali jsme si o svátku Dušiček a v pátek děti čekalo na toto téma divadýlko. Jinak nás po celý týden doprovázela krásná pohádka Husy divohusy. Je o dívence, která neuhlídala svého malého bratříčka a husy divohusy ho odnesly až k Babě Jaze. Kdo ví, jak by to s nimi bylo dopadlo, kdyby děvče nenakrmilo malou myšku a v nouzi nejvyšší se nenapilo kyselého mléka, nesnědlo plané jablíčko a žitný bochánek. Pohádka, která nám mimo jiné ukazuje, že ať už jsme v sebevětší nouzi, a když už se vydáme na cestu, pomoc leží často na dosah, jen se neošklíbat. Ale přesto, i když ji třikrát zapřeme a nepřijmeme, je tu jedna šance, kterou všechno lze zvrátit – totiž že pomůžeme někomu dalšímu...
 

23.10.-27.10.2017

Tento týden nás zastihl deštivý a studený. Teepee na zahradě jsme uložili k zimnímu spánku a zvykali jsme si na zimu rukavičkami a zateplenými bundami. Doprovázela nás pohádka O perníkové chaloupce z dílny bratří Grimmů. Chaloupku jsme si malovali vodovkami a také jsme vyráběli papírovou sekyru a pilu. Perníková chaloupka je pohádkou mimo jiné o závislostech a ukazuje na ten druhý způsob, jak vyváznout, když už si nás někdo (nebo něco) chystá na pekáč. Jeníček s Mařenkou neměly žádného jelena se zlatými parohy, ale na ježibabu vyzrály svou bdělostí a důvtipem :-)
 

16.10.-20.10.2017

Tento týden nám nadělil hned několik slunečných dní a tak jsme si je snažili co nejvíce užít – pouštěli jsme draky a stavěli domečky, gumové oblečení jsme nechali ve školce a nahřívali jsme se v mikinách na teplé trávě. Děti v ranním tvoření tiskaly jablíčky, vyráběly z kaštánků jeleny a ježky, vyráběly krepovou jeskyňku, malovaly Jezinky a šily prstovou loutku Smolíčka, protože právě tato pohádka nás v kroužku tento týden provázela. Pohádka O Smolíčkovi je plná hlubokých obrazů pro lidskou duši – je mimo jiné o tom, jak k nám může v životě proniknout zlo i jak se mu lze bránit –  nejprve prosí a my se ještě bojíme otevřít, podruhé se může snažit probudit naši lítost a potřetí se nás může snažit nalákat tak, že po něm sami zatoužíme. Jedna z cest, jak uniknout Jezinkám, které nestojí o nic menšího, než upéct si naše Já v peci, je že se rozpomeneme na své zlaté parohy – na spojení se svou pravou podstatou a kosmickými silami. A o další cestě, jak z takové bryndy ven si budeme vyprávět následující týden… :-)
 

9.10.-13.10.2017

Tento týden byl celý vytrvale deštivý a naše gumové věci se tak tak stihly ze dne na den usušit. Provázela nás pohádka Boženy Němcové O Palečkovi, proto děti tiskaly svými palečky obrázky, modelovaly lžíci z tvrdnoucí hmoty, malovaly vodovkami město odkud přišel kupec z trhu a šily tornu, do které pak Paleček prokousal dírku a sypal tatínkovi zlaťák za zlaťákem. Paleček je pohádka o síle lidského já, které ovládá voly (lidskou vůli) i bez biče. Ten, u koho se Paleček nenarodí a kdo si ho chce jen koupit, aby za něj zadarmo pracoval, nejen že o své zlaťáky přijde, ale čeká ho ještě doma hubování a dřina.
 

2.10.-6.10.2017

Tento týden školky jsme si opravdu užili. Zpočátku bylo krásně slunečno a větrno, pouštěli jsme draky a byla to nádhera. V druhé polovině týdne lilo jako z konve, všude bylo plno parádních louží a my sbírali jablíčka a dostali z nich mošt. Také nás ve školce navštívil pan Josef Macků se spoustou hudebních nástrojů a svou hudební pohádkou. V ranním tvoření děti malovaly medvěda, obdivuhodně tkaly dečku a dělaly nůši z papíru. Pohádka, která nás tímto týdnem provázela byla totiž O medvědovi a sestřičkách Máše a Dáše. Mimo jiné se v ní ukazuje, že ať už se člověk vydá v životě na pravou nebo na levou stranu, medvědovi se nevyhne. Ale pokud jedná správně, může vysvobodit i někoho, komu se tak dobře nevedlo – například svůj vlastní stín :-).
 

25.9.-27.9.2017

Tento čtvrtý týden byl zkrácený, kvůli svátku Sv.Václava a Michaela. Vyprávěli jsme si svatováclavskou legendu a ve středu děti čekalo malé divadýlko o boji Sv.Michaela s drakem. Děti si vyráběly papírové draky, které jsme bohužel nemohli hned venku proletět, protože se rozpršelo. Ve středu si vyrobily (a některé i vyzdobily) dřevěný meč, se kterým se vydaly do lesa na připravenou stezku odvahy. Na tu nám počasí naopak vyšlo báječně a tak se ten kdo si troufal mohl vydat se zavázanýma očima po provázku a pak sám stezkou pro jablíčko, které ovšem střežil drak. Někteří později říkali, že byl papírový, ale kdo ví!
 

18.9.-22.9.2017

Tento třetí týden nás doprovázela klasická pohádka bratří Grimmů O Červené Karkulce, kdy zlo bylo nadobro zničeno tím, že se vlk utopil a všem se ulevilo. Děti malovaly prstovými barvami, vyráběly si košíčky z papíru a stromy z dřevěných špachtlí a korkových špuntů a pekly bábovku. Venku bylo už opravdu podzimně a mlhavo, tak jsme se naučili písničku Už nastává čas podzimní.
 

11.9.-15.9.2017

Tento druhý týden školky jsme se již lépe poznali a vyprávěli si o Zlé koze, která vlezla babičce do chaloupky. Vyslechli jsme si v ní, jak hodný zajíček chtěl babičce pomoci, ale zalekl se, chytrá liška pomáhala, ale také se kozy bála. Teprve ježeček měl potřebnou odvahu a také pichlavý kožíšek, že ji dokázal vyhnat. Děti v pondělí malovaly jeřabiny, v úterý si vyrobily chaloupku z papíru, ve středu vystřihovaly a lepily kozu, ve čtvrtek zajíčka z ruličky a v pátek ježečka z hrušky a hřebíčků. Na procházkách nám hodně pršelo, tak jsme s chutí prozkoumali okolní louže a vyzkoušeli naše gumové vybavení i zásoby suchých tepláčků a ponožek :-)
 

4.9.-8.9.2017

Tento první týden jsme se seznamovali se školkou a navzájem se poznávali. Děti si vyzdobily své opravdové i papírové hrnečky a vyráběly ozdobné lžičky. Celým týdnem nás totiž provázela pohádka Hrnečku vař. Vyslechli jsme si v ní, co se všechno může stát, když se kouzelný dar dostane do nepravých rukou. V pátek si děti pohádku také zahrály jako divadlo.  Na procházkách jsme se vydali do všech směrů okolí školky. Těšíme se, až se jako nová skupinka dobře sladíme, a na další společné chvíle. :-)
 
 

18.9.-22.9.2017

Tento třetí týden nás doprovázela klasická pohádka bratří Grimmů O Červené Karkulce, kdy zlo bylo nadobro zničeno tím, že se vlk utopil a všem se ulevilo. Děti malovaly prstovými barvami, vyráběly si košíčky z papíru a stromy z dřevěných špachtlí a korkových špuntů a pekly bábovku. Venku bylo už opravdu podzimně a mlhavo, tak jsme se naučili písničku Už nastává čas podzimní.