Blog Mravenčí školky

27.6.-30.6.2016

Nastalo léto, období hojnosti, a tak jsme si venku užívali krásného počasí, lesních jahůdek, borůvek i hub. Přiblížil se i čas prázdnin a cestování a my jsme si s příběhem O velkém výletu malého plšíka ukázali, že loučení bývá těžké, ale že ten, kdo opravdu miluje, dokáže také nechat jít. U školky se konal závěrečný školkový oheň, na který děti samy připravily těsto na opékání „hadů“. Vyrobili jsme si lepenkové třešně, kufry z krabiček od čaje a obrázky ze samých pokladů a namalovali houbový les. Na poslední den jsme si ještě udělali nepečený dort. Do nové školky jsme pak společnými silami vyrobili papírové sluníčko a pak už nastalo velké loučení s dětmi i se školkovým domečkem, ve kterém nám bylo tak dobře, a teď už se těšíme na prázdniny a na zbrusu novou školku. Přejeme krásné prázdniny všem, hodně opravdových zážitků a setkání s milými lidmi a těšíme se zase v září :-)
 

20.6.-24.6.2016

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O bílé lilii a připomněli si s ní, že svoboda je to nejcennější, co máme, a že koloběh života je věčný. Zažili jsme déšť i tropická vedra, natrhali si a nasušili mateřídoušku a meduňku a ušili voňavé bylinkové polštářky, vyzkoušeli si mokré plstění a z ovčí vlny vyrobili krásně barevné náramky, z papíru vytvořili letní kloboučky a z klacíků lavičky a pořádně se namlsali lesních jahůdek a borůvek v lese a melounu, třešní a zahradních jahod ve školce. Počasí už nás naladilo pěkně prázdninově, trávíme co nejvíc času venku a příští týden se těšíme na závěrečný školkový oheň.
 

13.6.-17.6.2016

Tento týden nám pohádka O nespokojené holčice připomněla, že všechno kolem nás je živé, co že je naším úkolem na tomto světě i jak si udržet svou duši čistou. Nakreslili jsme si dub, vyrobili čmeláka, motýly a vlčí máky. Na louce nad školkou už bylo seno v balíkách, a tak jsme si vyzkoušeli různé způsoby, jak se dostat nahoru a že to s pomocí kamarádů jde vždycky lépe. Hlavním zážitkem tohoto týdne byl ale náš první školkový celodenní výlet na markoušovickou rozhlednu. Výlet jsme si moc užili, počasí bylo nádherné a na konci dne jsme konstatovaly, že ani jedno z dětí ani jedinkrát neřeklo, že ho bolí nožičky :-) Taky jsme na to šlapání nebyli sami. První úsek (ten nejvíc do kopce) nás totiž popovezl na povoze náš kamarád Ricky. Potom už se šlo hezky, na rozhlednu jsme vyběhli posilnění po pikniku, pokochali se výhledem, kluci si prozkoumali přilehlé bunkry a pak jsme se pohodovým tempem a za zpěvu písniček vydali přes louky zpátky do školky. Všichni jsme byli moc spokojení, a tak bychom na výlety rádi chodili častěji - už máme tip na podzim :-)
 

6.6.-10.6.2016

Tento týden byl pro změnu vodnický. Vyprávěli jsme si veselou Vodnickou pohádku s milými písničkami a s vodou jsme si jako obvykle hráli u školkového pískoviště, kde děti s velkou radostí už několik týdnů staví potoky, řeky, hráze… Vyrobili jsme si papírovou včeličku na niti, která létá z kvítku na kvítek, a žábu, vyzkoušeli jsme si ubrouskovou metodu a upekli vynikající tlačené koláčky – zrovna takové, jaké měl rád vodník z naší pohádky. Venku už dozrávají lesní jahody, tak jsme hodně mlsali, na louce nad školkou se suší seno, tak jsme stavěli hnízda, domečky a želví krunýře, z lana jsme stavěli rybník a hráli si na vodníky a navíc se vylíhla sarančí mláďata, tak jsme cvičili postřeh při jejich chytání. Příští týden bude určitě také bohatý na zážitky, už se moc těšíme na náš první společný celodenní výlet :-)

Všechny fotografie z týdne jsou ke shlédnutí i ke stažení zde.

    

30.5.-3.6.2016

Indiánský týden byl velice pestrý a plný dobrodružství. Provázela nás indiánská pohádka o tom, že nad lásku a porozumění na světě není, a indiánská básnička a písnička. S dětmi jsme postavili nad školkou teepee, stříleli z luku, vyráběli luky a dýky, cvičili se v indiánském běhu i plížení, vyrobili si kožené indiánské náramky, dešťové tyče, kterými jsme hned přivolali pořádnou bouřku, pravé indiánské mustangy, abychom měli na čem jezdit, indiánské náhrdelníky z kůže, peříček a korálků a lapače snů, aby se nám zdály jen samé krásné sny. Indiánský pokřik jsme samozřejmě také nemohli vynechat :-) Kvůli stěhování z naší školky tento týden odešla jedna holčička, a tak nastalo velmi dojemné loučení se všemi dětmi, děti se na to dlouho připravovaly, chystaly dárky a obrázky a bylo vidět, jaké krásné, hluboké vztahy u nás ve školce vznikají. Jsme tomu moc rádi a moc vděčni.
 

23.5.-27.5.2016

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku Sůl nad zlato. Je nádherné pozorovat, jak v pondělí všichni pozorně poslouchají, v úterý už doplňují slova, ve středu celé věty a ve čtvrtek a pátek už děti vyprávějí a hrají divadlo úplně samy. Povídali jsme si o různých chutích a jeden den si upekli výborné slané preclíky a tyčinky. Namalovali jsme si kvetoucí jabloně, vyrobili zlaté nugety, které jsme pak po hmatu hledali v ořechách, a malovali solí. Uplstili jsme si také rozkvetlou louku. Je to jedna z mých nejoblíbenějších technik, při práci s ostrou plsticí jehlou se všechny děti dokonale soustředí a zklidní. Je moc hezké, jak si děti spontánně vzájemně své výtvory chválí. Strávili jsme samozřejmě také spoustu času venku. V okolí školky už je posečená tráva na pastvinách a mohli jsme tak trénovat skoky přes řádky a kupky. Příští týden bude indiánský, takže se máme na co těšit :-)
 

16.5.-21.5.2016

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O dračí nevěstě, takže se nám děti opět proměnily v odvážné a statečné drakobijce a prožily, že když lidé spojí své síly a spolupracují, dokáží zázraky. Namalovali jsme si kytičky prstovými barvami a vyrobili draka, rytířské erby, pláštíky a meče. Venku si užíváme jara ve všech jeho podobách. V pátek nás zastihla neskutečná průtrž mračen, tak jsme zase o nějaký ten zážitek bohatší. V sobotu jsme pak společně s rodiči a sourozenci školkových i školních dětí z Mraveniště strávili nádherný den na kánoích na Orlici, počasí nám přálo, řeka byla krásná a společně strávený čas s kamarády jsme si moc užili. Na fotky se můžete podívat zde.
 

9.5.-13.5.2016

Tento týden se moc vydařil. Vyprávěli a ztvárňovali jsme pohádku O třech zlatých vlasech Děda Vševěda. Bylo u ní krásně vidět, jak se za tento rok u dětí rozvinuly schopnosti soustředění, aktivního poslouchání, vyprávění i dramatizace. Je to totiž pohádka velmi dlouhá a složitá. Kdybyste si na ni náhodou na celou nevzpomněli, naše děti vám ji rády povypráví :-) Vyrobili jsme si tulipány z kartonu a vlny, košíky z papíru, vory z klacíků a korkové Plaváčky na ně a dokonce jsme i namalovali deskovou hru na téma této pohádky. Vory jsme zkoušeli na potoce a hned jsme také zahájili koupací sezónu – někteří dobrovolně, někteří ne tak úplně – při tom, když zjišťovali, jestli jsou mokré kameny v potoce opravdu kluzké. Věnovali  jsme se i dalším pokusům a v lavoru zkoumali, které věci a materiály plavou na hladině a které klesají ke dnu. Byli jsme se opět podívat na kravičky a telátka v kravíně a jiný den i na jehňátka a ovečky. Suchého počasí využíváme také k častému lezení po stromech a skalách, a tak vylepšujeme hrubou motoriku, koordinaci pohybů, propojování hemisfér i výslovnost našich dětí :-)
 

2.5.-6.5.2016

Tento týden jsme prožívali Jiříkova dobrodružství na cestě za Zlatovláskou. Hráli jsme tuto pohádku opět i jako divadlo, tentokrát s dřevěnými figurkami. Vyrobili jsme si jedlé hady z banánů a sušeného ovoce, krkavčí zobáky z papíru a Zlatovlásky na špachtličkách.  Zkoušeli jsme si techniku tupování houbičkami a vytvořili krásné tulipány a v pátek navlékli korále pro maminky k svátku matek. Venku už se oteplilo, tak jsme vytáhli spoustu věcí, které jsme dlouho nepoužili – motyčky, lupy, zvětšovací skleničky na hmyz, barevné křídy na chodník, fotbalový míč a podobně. Ve čtvrtek jsme se byli podívat v nedalekém kravíně, kde se zrovna rodilo telátko, a druhý den jsme tam byli zase, abychom viděli, jak zdárně roste. Na loukách rozkvetly pampelišky, naučili jsme se o nich písničku a věnečky dětem moc slušely.
 

25.4.-29.4.2016

Tento týden jsme se při pohádce a hraní divadla náramně vyřádili. Byla pohádka Domku, domečku, kdo v tobě bydlí, ovšem trochu převyprávěná. Zapojili jsme skoro všechny zvířecí masky, co ve školce máme, a se zvířátky prožili, že mnohdy, když je nás v domečku víc, užijeme si i víc legrace. Vyrobili jsme si lišku z papíru, ušili medvěda z filcu a ze dřeva stloukli domeček. V okolí začaly kvést meruňky, trnky a třešně, tak jsme si rozkvetlý strom také namalovali. Na procházkách jsme si všimli, že i v lese je spousta věcí, které by tam být neměly, proto jsme jednu procházku věnovali sbírání odpadků. V pátek jsem pak vyrobili čarodějnici, aby mohla společně se vším zlým, starým a nepotřebným v našich životech v sobotu shořet na hranici.
 

18.4.-22.4.2016

Tento týden jsme se učili soucítění a úctě k jinakosti při pohádce O ošklivém káčátku. Vyrobili jsme si hnízda z březových větviček, další den do nich přidali vajíčka ze samotvrdnoucí hmoty, pak překrásné ptáčky z vlny a nakonec vlastnoručně ušité kačenky z filcu. Dětem se šití tak líbilo, že některé ušily ke kačence ještě i kačera. Kačenky a labutě jsme také skládali z papíru jako origami. Venku kvete čím dál víc kytiček, a tak jsme si také namalovali vodovkami rozkvetlou louku. Po delší době jsme se vydali se suchým pečivem ke krmelci a u rybníčka pozorovali, jestli už se ze žabích vajíček vylíhli pulci. Vývoj pulců sledujeme každý den, zatím mají dlouhé ocásky a zdárně rostou a my vyhlížíme, kdy se jim objeví první pár nožiček.
 

11.4.-15.4.2016

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O žabím princi, při které jsme se dozvěděli, jak moc důležité je plnit sliby, že je třeba umět odpouštět a jak velkou moc má opravdová láska. Téma žabek se pak prolínalo celým naším týdnem – skákali jsme jako žáby, říkali básničky a zpívali písničky o žabkách, vyrobili si žabky z kelímků od jogurtu a ze zažehlovacích korálků, z papíru masky Žabího prince a z kukuřičné stavebnice studnu. Seznámili jsme se taky s různými novými věcmi, např. s redisperem a kružítkem. Nakonec jsme se pak byli podívat na žabí vajíčka v nedalekém rybníku. Venku nově rozkvetly modřence a podběl. Během odpoledního odpočinku jsme si četli nádherné příběhy o chlapci s prstovýma očima, který se narodil nevidomý. S tím byly spojené i další smyslové činnosti – špendlíkem jsme si vypichovali obrázky, které jsme se pak snažili poznávat po hmatu, poznávali předměty v hmatovém pytlíku a hráli sluchové pexeso.
 

4.4.-8.4.2016

Tento týden byl v naší školce ryze rybí. Vyprávěli jsme si pohádku o lidské chamtivosti O rybáři a zlaté rybce, hráli ji jako divadlo a ryby ztvárňovali všemi možnými způsoby. Vytvořili jsme si ryby z papíru, z vrbového proutku a vlny i z obtisků ručiček. Vyrobili jsme i rybářské pruty a ze sklenic akvária s pískem, vodními rostlinkami a rybičkami. O rybách a životě v moři i sladkých vodách jsme se toho také nad obrázky hodně dozvěděli a zpívali si Rybička, maličká…. Venku se pak děti hlavně radovaly ze všeho, čeho jsme si přes zimu moc neužili – v pískovišti nám přibyl nový písek, na stromě dřevěná houpačka a radost jsme měli i ze základů nového domečku z vrbového proutí na příští rok.
 

28.3.-1.4.2016

Začátkem tohoto týdne v nás všech ještě doznívaly zážitky z Velikonoc, a tak jsme si vyrobili obrázky z rozdrcených skořápek a celý týden samozřejmě jedli ke svačince vajíčka a vajíčkovou pomazánkuJ Vyprávěli jsme si krásnou pohádku O vrbové víle, která v dětech posiluje pocit sounáležitosti s přírodou. Vrby jsme si pak nakreslili voskovkami a z vrbových proutků zase vyrobili sluníčka – hned jsme u toho využili naše předchozí zkušenosti s tkaním a učili se bezpečně zacházet s nožíkem. Sluníčko opravdu bylo třeba si vyrobit, protože venku se moc neukazovalo. Zažívali jsme pravé aprílové počasí – střídaly se kroupy se sněhem, vichrem a deštěm, tak jsme si aspoň po dlouhé době mohli pořádně zadovádět v loužích. V pátek jsme pak ještě malovali na plátno jarní kytičky. Všechny děti už je dobře znají, protože se na ně chodíme po vesnici pravidelně dívat. Víme už teď proto, jak vypadají bledulky, sněženky, petrklíče, krokusy, narcisky i talovíny a těšíme se, že brzy přibudou další.
 

21.3.-25.3.2016

Tento týden byl díky pátečnímu státnímu svátku o něco kratší, ale přesto jsme toho stihli neuvěřitelně hodně. Do vlastnoručně vyrobených keramických mističek jsme si zaseli řeřichu, vyrobili petrklíče z chlupatých drátků, podnikli výpravu ke krmelci se suchým pečivem, lezli po skalách (po dlouhé době byly konečně suché), vyrobili papírový závěs z vajíček, nařezali březové větvičky na věnečky, přinesli, nalámali a rozřezali dřevo na oheň, upekli výborné jidášky a vyrobili velikonoční ovečky. Vyprávěli jsme si pohádku Jak šlo vejce na vandr, která se dětem tak líbila, že někdy jsme ji museli hrát jako divadlo dokonce dvakrát. Ve středu se ve školce navíc konalo velikonoční tvoření pro naše děti s rodiči i veřejnost, a tak si všichni mohli vyrobit ovečky a ptáčky z vlny, voskem namalovat vajíčka, uplést pomlázku, na ohni opéct buřty nebo hady z těsta a projet se koňským povozem. Krásné Velikonoce všem :-)
 

14.3.-18.3.2016

V pondělí jsme vyrobili krásnou Moranu a za doprovodu jarních písniček a básniček ji shodili z mostku do potoka. I přestože bylo v potoce víc vody než obvykle, vůbec se jí nechtělo plout, a tak jsme jí museli vydatně pomáhat z obou břehů klacky. Druhý den – v úterý – jsme hned pochopili proč. Zima se totiž nehodlala jen tak vzdát, zase nám pěkně nasněžilo. Stačilo to i na sněhuláky, klouzání a jízdu na skyboardech. My jsme se zase nepřestávali tvářit, že už je čas, aby přišlo jaro a zaseli si osení do silonových punčoch. Už nám pěkně vykukuje, a tak vznikly hezké hlavičky se zelenými vlásky. Napekli jsme také vynikající velikonoční perníčky a vyrobili moduritové klíče k jaru. V druhé polovině týdne jsme zřejmě zimu přesvědčili, že se má vzdát kralování, pomalu se oteplovalo a koncem týdne už vše vypadalo úplně jinak – sluníčko svítilo, ve školce se nám vylíhla babočka paví oko, v lese jsme viděli žluťáska, na louce spoustu pavoučků a ve vzduchu bzučely včelky. Po celý týden nás provázela pohádka O Budulínkovi, a tak jsme se i pěkně vyřádili při hraní divadla.
 

7.3.-11.3.2016

Ve vzduchu už je cítit jaro, ptáčci vesele štěbetají a hlína krásně voní. Při procházkách po okolí nacházíme už nejenom bledulky a petrklíče, ale i narcisky. Přesto jsme si tenhle týden ale ještě užili pořádnou sněhovou nadílku, postavili spoustu sněhuláků a klouzali se ostošest. Vyprávěli jsme si pohádku O statečné sněžence a sněženky si z poskládali z papíru. Vyrobili jsme si keramickou misku, do které budeme sít řeřichu, tkalcovský stav, na němž jsme se učili tkát, a lito, se kterým mohou jít holčičky v neděli koledovat. Naučili jsme se spoustu nových jarních básniček a písniček, což se nám bude moc hodit příští týden, až budeme vynášet Moranu. Tím snad kralování paní Zimy definitivně skončí a my se začneme chystat na Velikonoce.
 

29.2.-4.3.2016

Po prázdninách jsme se opět všichni sešli a vyprávěli si, co jsme kdo zažil. Provázela nás pohádka O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém, kterou jsme si vyprávěli i hráli jako divadlo. Pohádkové postavy jsme si také vyrobili z nové kukuřičné stavebnice. Namalovali jsme si šátky, ze samotvrdnoucí hmoty vymodelovali skály s drahokamy a vyrobili černokněžnické klobouky. Do školky nám přibyla další Montessori pomůcka – červené tyče, se kterými jsme procvičovali srovnávání různých délek, seřazování, poměřování, stavěli jsme z nich různé obrazce a písmenka a nakonec jsme si z nich postavili hranatou spirálu, po které jsme chodili a trénovali rovnováhu. Tento týden také naše školka slavila své první narozeniny, a tak jsme si udělali nepečený dort, sfoukli svíčku a školce zazpívali a popřáli, aby do ní děti i paní učitelky stále tak rády chodily. Venku nám nasněžilo a sníh stihnul skoro roztát a na některých místech u potoka jsme už našli bledulky. Na zahrádkách jsme zase objevili sněženky a talovíny a myslím, že už se všichni těšíme na opravdový příchod jara. 
 

15.-19.2.2016

Tento týden jsme si vyprávěli O vlku a kůzlátkách a pohádku opět hráli i jako divadlo. Ušili jsme si prstovou loutku kozy, vyrobili loutku vlka z papíru, malovali obrázek moukou a lepili domeček pro kozu a kůzlátka ze špachtliček. Povídali jsme si hodně o domácích zvířátkách a později i o divokých, měli jsme ve školce jejich modely a stavěli pro ně statky a zoologické zahrady. Jeden den napadlo trochu sněhu a protože jsme měli vypůjčené modely zvířecích tlapiček, seznamovali jsme se i se zvířecími stopami – nejdřív ve školce v krupici a pak venku na sněhu. Jen doufáme, že kolem školky pak nešli nějací myslivci – asi by se hodně divili, jaká zvířátka se jim tam procházela :-) Příští týden máme ve školce prázdniny, a tak všem přejeme krásný týden a spoustu radostných zážitků :-)
 

8.-12.2.2016

Tento týden byl ve znamení masopustního veselí. Vyráběli jsme masky všeho druhu, hodně zpívali, tančili a hráli na vlastnoručně vyrobené hudební nástroje. Vyprávěli jsme si pohádku O koblížkovi a tu jsme také hráli v mnoha různých obměnách. Koblížky jsme si i usmažili a náramně si na nich pochutnali. Na začátku týdne jsme se vydali na moc vydařenou delší výpravu ke krmelci, kde jsme nechali pro zvířátka kaštany a suché pečivo. Venku se celý týden střídalo sněžení se sluníčkem, a tak jsme zvědaví, co vyhraje příští týden.
 

1.-5.2.2016

Tento týden nás provázela všem dobře známá pohádka O Popelce. Vyprávěli jsme si ji v ranním kroužku, zahráli jsme si ji jako hrané divadlo a později i s loutkami, které jsme si sami vyrobili. Jako holoubci jsme třídili různé druhy luštěnin a vyrobili z nich pěkné dekorační skleničky. Holoubky jsme si pak vyrobili i z papíru a pro Popelku zase střevíček s mašličkou, se kterou jsme mohli trénovat vázání uzlů a kličky. Sněhu už bylo pomálu, ale i tak jsme si vyrobili z krabiček od sirek sáňky a cvičili si jemnou motoriku jejich navinováním na klacík. Venku bylo docela proměnlivo, a tak jsme stihli všechno – procházky v lese i po vesnici, lezení po skalkách, hraní na písku i klouzání na sněhu. Příští týden už se těšíme na masopustní veselí :-)
 

25.-29.1.2016

Tento týden bylo zase všechno jinak – sníh nám roztál, pískoviště se změnilo v bazének (což jsme hned využili k tréninku přelévání a nabírání vody naběračkou), zimní kombinézy jsme vyměnili za gumové oblečení, a i tak jsme se každý den zvenku vraceli úplně mokří, tentokrát i včetně spodního prádla. Vyprávěli jsme si pohádku O paní Zimě, kouzlili zmizíkem i pěnou na holení, lepili zasněžené stromy a mleli obilí a z namleté mouky pak pekli chleba. Byli jsme také na výpravě za ovečkami, které jsme nakrmili senem, jablíčky a suchým chlebem. Z okna školky s radostí pozorujeme, jak na námi vyrobené a rozvěšené kouličky létají sýkorky a v druhé polovině tohoto týdne nám už i krásně zpívaly.
 

18.-22.1.2016

Tento týden byl pořádně mrazivý, napadl krásný prašan, tak sněhuláci moc stavět nešli, zato se po něm krásně klouzalo. Taky se v něm pěkně otiskovaly stopy, a tak jsme zkoumali nejen své vlastní stopy, ale podařilo se nám najít i stopy srnek, divokých prasat a zajíčků a to byla příležitost se pak ve školce na obrázcích seznámit se stopami dalších zvířat, která u nás žijí. Vyprávěli jsme si pohádku O sněhové královně, malovali rozbité zrcadlo, vyráběli nepečené sněhové kuličky z banánů, burákového másla a kokosu, vystřihovali sněhové vločky, lepili krmítka pro ptáčky a razítkovali sněhuláky. Naučili jsme se také básničku o sněhulákovi a písničku o sněhu a mrazu a taky pár nových cviků. Tak snad nám ta pohádková zima ještě chvíli vydrží :-)
 

11.-15.1.2016

Tento týden byl, co se týče počasí, poměrně pestrý. Chvílemi pršelo, chvílemi mrzlo a sněžilo, každopádně mokří jsme byli každý den. Užili jsme si klouzání i stavění sněhuláků a pouštění sněhových lodiček po potoce. Vyprávěli jsme si pohádku O dvanácti měsíčkách, kterou jsme také hráli jako divadlo, a vodovkami malovali jahody, pro které si šla Maruška v lednu do lesa. Vyrobili jsme si každý svůj vlastní kalendář a naučili se, jak jdou měsíce za sebou, i krásnou písničku o nich. Vlastnoručně jsme také vyrobili kouličky pro ptáčky ze sádla a semínek a rozvěsili je kolem školky. Dělali jsme také pokusy s vodou, do které si každý nasypal třpytky, a dali jsme ji zmrazit ven a do mrazáku a pozorovali, co se s vodou při změně teploty děje. Po velkém úspěchu loupače jablek z minulého týdne jsme se rozhodli ještě jednou vyrábět křížaly, pravdou ale je, že většina takto oloupaných a rozkrájených jablíček skončila v bříškách :-)
 

4.-8.1.2016

Přejeme všem šťastný nový rok, ať vždy dokážeme vidět zázraky v malých, každodenních věcech okolo nás :-)
Po prázdninách byly děti plné dojmů z vánočních svátků, a tak jsme si o všem, co dostaly a zažily, hodně povídali. Konečně přišla pořádná zima a dočkali jsme se i sněhu a my jsme si ho užívali plnými doušky. Koulovali jsme se, klouzali se na kluzácích, trénovali rovnováhu na skyboardech, házeli sníh do potoka a klouzali se na zamrzlém rybníčku. U školky jsme postavili sněhuláčí rodinku. V pátek sníh ale začal tát, tak uvidíme, jestli na nás sněhuláci do pondělí počkají. Vyprávěli jsme si pohádku O strnadovi, kterému zachránil život malý Vítek, když mu sypal zrníčka a semínka do krmítka, a ptačímu tématu jsme se věnovali celý týden. Naučili jsme se písníčku Bude zima, bude mráz, vyrobili jsme si dalekohledy na pozorování ptáčků, krmítka z květináčů a obrázky pírek. Učili jsme se ptáčky poznávat podle obrázků a dozvěděli se, kteří ptáčci odlétají do teplých krajin a kteří tu s námi zůstávají přes zimu. Dalším velkým tématem tohoto týdne byl svátek Tří králů. Vyprávěli jsme si tedy tříkrálovou legendu, zpívali My tři králové jdeme k vám, vyrobili si tříkrálovou korunu a upekli vynikající tříkrálový koláč s jablíčky, která jsme si oloupali a nakrájeli na zbrusu novém loupači s kličkou, což děti náramně bavilo. Nahoru na koláč si pak všechny děti položily vykrojenou hvězdičku či kometu a při tom si něco přály. Kéž se jim jejich přání vyplní :-)
 

14.-18.12.2015

Poslední předvánoční týden ve školce byl zase krásný :-) Vyprávěli jsme si vánoční příběh o narození Ježíška, vyrobili si skládané hvězdy, svíčky z voňavého včelího vosku, semínkové zvonečky a vánoční ozdoby a upekli výborné tvarohové vánočky. Pytlíčky z našeho adventního kalendáře pomalu mizely, až zmizel i poslední, a tak jsme si všichni popřáli Lásky plné Vánoce a všechno nejlepší do nového roku. Totéž přejeme i vám všem a těšíme se na další setkávání v příštím roce :-)
 

7.-11.12.2015

Největším zážitkem tohoto týdne byla podvečerní adventní slavnost. Vyslechli jsme si při ní vánoční příběh, společně zazpívali a děti si se svými jablíčkovými svícínky a za doprovodu anděla došly spirálou z chvojí osvícenou 80 svíčkami až do jejího středu, kde si svou svíčku zapálily od velké svíce. Došly si tak pro světélko, které si pak mohly uložit do svého srdíčka, aby jim tam svítilo a hřálo je v tomto čase, kdy venku je světla pomálu. Ve školce jsme si vyprávěli příběh O ze všech nejmenším andělíčkovi, vyrobili si svícínky na slavnost, andělíčky, překrásné korálkové hvězdy, papírové vánoční řetězy a nepečené vánoční cukroví. Příští týden bude ve školce poslední před vánočními prázdninami, takže nálada již bude ryze vánoční – plná koled, vánočního tvoření, těšení a očekávání.
 

30.11.-4.12.2015

Tento týden jsme si ve školce vyprávěli o sv. Mikuláši, ale trochu netradičním způsobem. Povídali jsme si hlavně o jeho dětství a mládí, a posilovali tak v dětech chuť k obdarovávání a dělení. Mikuláše jsme si vyrobili z papíru a andílka zase z ovčí vlny. Všechny naše děti, včetně těch nejmenších, už umí krásně zacházet s plstící jehlou. Napekli jsme si také výborné mikulášské perníčky. Od 1. prosince máme ve školce pověšený adventní kalendář z různých látkových pytlíčků s všelijakými dobrotami – ořechy a oříšky, křížalami a jiným sušeným ovocem, perníčky a podobně – a tak můžeme každý den počítat, kolik dní zbývá do vánočních prázdnin. Do té doby nás toho ale ještě hodně čeká, příští týden hlavně adventní slavnost - spirála, na kterou se moc těšíme.
 

23.11.-27.11.2015

Tento týden jsme se radovali hlavně ze sněhu - zkoumali ho různými způsoby i v různých podmínkách. Vyprávěli jsme si pohádku O Sněhurce, kterou jsme hráli i jako divadlo, a protože trpaslíků bylo sedm, počítali jsme do sedmi, co bylo k mání. Vyrobili jsme si trpaslíčky a krásná kouzelná zrcadla, pekli jabka v županu (samozřejmě ne otrávená) a malovali vodovkami. Do školky nám také přibyl nový hudební nástroj – citerka – na který se díky propracovanému systému not naučily hrát známé písničky i naše nejmenší děti.
 

16.11.-20.11.2015

Tento týden byl díky státnímu svátku opět o něco kratší a nádherně deštivý. Vyprávěli jsme si pohádku Hrnečku vař, vyrobili překrásné korálkové stromečky, nakreslili hrnečky, vymodelovali hrnečky ze samotvrdnoucí hmoty a prstíky namalovali déšť. V gumových oblečkách a holinkách jsme proběhli snad všechny louže v okolí, brodili se potokem a experimentálně vyzkoušeli, že klády přes potok jsou opravdu kluzké, takže s vodou jsme se seznámili skutečně všemi smysly. Ještě že ve školce máme krb a máme kde sušit věci :-)
 

9.11.-13.11.2015

Tento týden se nesl hlavně v duchu příběhu o svatém Martinovi. Naučili jsme se o něm písničky i básničku a vyprávěli si svatomartinskou legendu, kterou jsme si i mnohokrát zahráli. Každý si tak mohl vyzkoušet, jaké to je být soucitným Martinem či chudým žebrákem. Vše vyvrcholilo středeční podvečerní svatomartinskou slavností, na které jsme se sešli i s rodiči a školáky z Mravenčí školy. Společně jsme si zazpívali, martinsky se s rodiči rozdělili o svatomartinské rohlíčky, které jsme s dětmi dopoledne napekli, a pak jsme vyrazili s lampionky, jež jsme si taky vyrobili, po vesnici. O rohlíčky jsme se rozdělili i s obyvateli Markoušovic a při tom jim zpívali svatomartinské písně. Nakonec jsme dorazili až k záhadnému světélku u hřbitova, kde jsme našli čtyři zlaté podkovy, které tu ztratil Martinův bělouš. Celá slavnost se nesla v nádherné atmosféře a děti (a snad i dospělí) si odnesly spoustu krásných dojmů. 
 

2.11.-6.11.2015

Vzhledem k tomu, že se blíží svátek svatého Martina, nastolili jsme již tento týden téma dělení, a to v podobě pohádky O kohoutkovi a slepičce, kterou jsme si vyprávěli i hráli. Krásně jsme si při ní procvičili paměť a na konci týdne už si ji pamatovali snad úplně všichni. Vyrobili jsme si nádherné obtisky listů v keramické hlíně a papírové provlékací slepičky, namalovali šátky, upekli výborné ovesné sušenky a namalovali jablíčka za použití klovatiny. Pomocí kolíčků jsme si zkoušeli, jak se drží věci v zobáčku a přenášejí zrníčka a hráli různé hry se slepičkami a kohoutky. Venku hojně využíváme všudypřítomného listí a zahrabáváme se, kde můžeme. Jako obvykle jsme z klacků a provázků vyrobili spoustu luků, rybářských prutů, pilek a dalších nástrojů, které pak hojně využíváme při všelijaké venkovní práci i hraní. 
 

26.10.-30.10.2015

Tento týden byl díky státnímu svátku a podzimním prázdninám o něco kratší. Vyprávěli jsme si pohádku O Smolíčkovi, kterou jsme hráli i jako divadlo. Nádherné Smolíčky si děti vyrobily z březových špalíčků, jež oblékly do košilek a kalhotek, a jeleny jsme zase vyrobili z listů, kterým jsme přimalovali parohy. Na mlýnku jsme si také namleli obilí a z čerstvě namleté celozrnné mouky pak pekli bochánky. Mletí se všem dětem moc líbí a vidí, kolik to dá práce. Krásně už jsme si zabydleli les nad školkou, máme tam několik domečků, a tak máme kde „jako“ vařit, topit, spát, zvát si návštěvy a tak, a rozvíjejí se nám tak krásné hry i vztahy mezi dětmi.
 

19.10.-23.10.2015

Tento týden byl moc zajímavý. Do školky nám přibyla nová a moc milá holčička a s jejím příchodem se nám změnilo i prostředí a chování dětí a klučicí hry získaly na jemnosti. Navíc měl jeden s našich mravenečků narozeniny a pozval nás na svoji narozeninovou mašinku, a tak jsme si mohli zajezdit, zařídit a vyzkoušet si, jaké je to být výpravčím a řídit na železnici dopravu, což všechny nadchlo. Vyprávěli jsme si pohádku O šípkové růžence, pomocí tuše a brčka jsme si namalovali šípkový keř, vyrobili si hrady z papírových ruliček, růže z javorového listí a princezny Růženky z vařeček a z nádherných duhových kostek postavili pro Růženku několik zámků. Také jsme si vyrobili podzimní zápichy do květináče, foukacími fixami ozdobili prostěradlo na stavění domečků, hrabali listí před školkou a nasušili švestky. Pohádku jsme hráli několikrát i jako divadlo a trní sekali ve školce, kolem školky i v lese. Naštěstí máme školku plnou líbezných princezen a odvážných a statečných princů.

Všechny fotografie z týdne jsou ke shlédnutí i ke stažení zde.

 

12.10.-16.10.2015

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O perníkové chaloupce, a tak jsme si nádhernou perníkovou chaloupku z kartonu vyrobili a zahráli si s ní divadlo. Také jsme si napekli perníčky, abychom věděli, co to tam ten Jeníček vlastně loupal, a vyrobili dráčky. A protože se listí všude kolem krásně vybarvuje a padá, učili jsme se listy jednotlivých stromů poznávat a třídit a listy jsme vystřihovali, vybarvovali a obkreslovali.  O listech jsme si i zpívali a naučili se básničku. Tři dny nám pršelo, takže na řadu přišly holinky a gumové oblečky, které nám ani nestačily schnout, a všichni jsme se náramně vyřádili v loužích i blátě.
 

5.10.-9.10.2015

Tentokrát jsme si ve školce udělali africký týden. Vyprávěli jsme si O slůněti Babů a spravedlivém dělení a dozvěděli se, že někdy i zdánlivě nespravedlivé dělení může být spravedlivé a že nejdůležitější vždy je, že jsou všichni spokojení, protože každý z nás má jiné potřeby. Naučili jsme se básničku o slonovi a písničku o různých afrických zvířatech o neuvěřitelných sedmi slokách. O Africe jsme si také vyprávěli nad fotkami z výstupu na Kilimanjaro a ze safari ve východní Africe. Ve školce jsme na tento týden měli i spoustu modelů zvířátek, a tak jsme stavěli statky i zoologické zahrady a třídili zvířátka podle toho, co jedí, kde žijí a tak podobně. Vyrobili jsme si nádherné barevné podzimní průsvity do oken a slony, malovali housenky, hráli si s barvičkami a kapátky, malovali v mléku a opět sušili křížaly – tentokrát z hrušek. V pátek se pak děti seznámili s Aničkou a vodníkem Ploutvičkou, naučili se novou básničku a zacvičili jógu. Podzim už se hlásí v plné síle, pozorujeme, jak se stromy v okolí školky krásně zbarvují a už se těšíme, co všechno z barevných listů vyrobíme.
 

29.9.-2.10.2015

Tento týden byl díky státnímu svátku o něco kratší, ale i tak jsme toho stihli neuvěřitelně hodně. Vyprávěli jsme si svatováclavskou legendu, a tak se mimo jiné dozvěděli, že je vždy lepší se na všem v klidu a míru domluvit, než s někým bojovat, a že je dobré pomáhat potřebným. Vyrobili jsme si svatováclavskou korunu, nasušili si z jablíček křížaly (které jsme skoro hned snědli) a namalovali si plátěné taštičky na přírodniny. Ty jsme také hned využili, když jsme vyrazili na výpravu za kaštany. Kaštanů jsme sice zase tak moc nenašli, ale zato jsme si užili nádherného, téměř letního, počasí. Z kaštanů jsme pak vyráběli nejen oblíbená zvířátka, ale třeba i indiána, houby, vrtulník nebo letadlo.

21.-25.9.2015

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku Kryštůfek a lesní bytosti a připomněli si s ní, že když člověk nepotká v životě také nějaké nesnáze, tak si často ani nevšimne, kolik nádhery je všude kolem nás i uvnitř nás. Tiskali jsme bramborovými razítky, vyrobili si šiškového skřítka Tůníka a papírový strom, uplstili si lesní vílu z ovčí vlny a upekli výborné voňavé housky, na které jsme si vlastnoručně i umleli mouku. Honzík slavil 6. narozeniny, a tak jsme si společně pochutnali na domácí vanilkové zmrzlině. Za peníze utržené ve výkupu jablíček jsme do školky pořídili jeřáb k dřevěné železnici, z čehož měli všichni velkou radost.

Všechny fotografie z týdne jsou ke shlédnutí i ke stažení zde.

 

14.-18.9.2015

Tento týden jsme si s pohádkou Největší poklad ukázali, že přátelství je cennější než cokoli jiného a že se nedá koupit za peníze. Vyrobili jsme si čarodějnici z lýka, ušili havrana z plsti, namalovali podmořský svět a vyrobili komety, které pak nádherně létaly vzduchem ve školce i venku . A protože nastal čas sklizně jablíček, popíjeli jsme celý týden čerstvý jablečný mošt, každé dítě si upeklo vlastní štrúdl (podle slov rodičů vynikajícíJ) a u školky zatřásl hodný strejda Kuba jabloní a my jsme sbírali a sbírali. Jablíčka jsou to malinká, tak půjdou do výkupu na mošt a z utržených peněz si koupíme něco pěkného do naší školky.

 

7.-11.9.2015

Tento týden byl v naší školce neuvěřitelně pestrý a nabitý. Provázela nás pohádka o ježečkovi, který se vydal do světa, kde se naučil mnoho nových věcí. Hlavně to, že putování po světě je o moc snazší, když si všichni pomáhají. Pohádku jsme si zahráli i jako divadlo s našimi novými školkovými maskami. Zkoušeli jsme i další nové pomůcky, například jsme si tříbili smysly s novým sluchovým pexesem a hmatovým pytlíčkem. Dostali jsme také mnoho nových panenek a oblečků, a tak jsme převlékali a převlékali a radovaly se nejen holčičky, ale i kluci. Jako vždy jsme se naučili novou básničku, písničku, tančili se šátky a rytmizovali s dřívky. Vyrobili jsme si myšičky z vlašských ořechů, ježky z brambor, hřebíčku a párátek, muchomůrky z kartonu a popcornu, slunečnice z papíru a ještě si navlékli korále z jeřabin. Strávili jsme také hodně času venku – na louce jsme chytali sarančata, lezli po skalách i stromech, mlsali ostružiny, praskali kuličky pámelníku, hledali houby (marně), běhali slalom mezi stromy… Máme radost, že si nové děti u nás už krásně zvykly. Málem jsme měli i nový přírůstek do školky, když s námi jednou z procházky šlo i malé koťátko. Nakonec se ale přeci jen vrátilo domů.
 

 

1.-4.9.2015

První týden v naší školce byl moc krásný. Hned v pondělí proběhlo vítání Mravenečků, kde se děti mohly seznámit se školkou za doprovodu svých rodičů a trochu se u nás zabydlet. Od úterka jsme zahájili běžný provoz. Seznámili jsme se všichni mezi sebou, s vybavením školky i s jeho okolím. Děti si namalovaly vlastní hrnečky, ze kterých budou po celý rok pít, vyráběli jsme papírové sandálky, modelovali ze samotvrdnoucí hmoty i modelíny a malovali vodovkami les. Provázela nás pohádka O slonovi, veverce a mravenci, na které jsme si ukázali, že se můžeme mít všichni rádi, i když jsme každý úplně jiný. Ve čtvrtek nás ještě čekalo překvapení v podobě návštěvy školáků, kteří se k nám vypravili z Velkých Svatoňovic na tajný výlet. Krásné bylo, že se školkovými dětmi, které k nám chodily i v minulém roce, to bylo, jako bychom se snad neviděli jen dva dny a ne dva měsíce.

Bohužel se nám porouchal foťák, a tak máme jen pár obrázků.

Všechny fotografie z týdne jsou ke shlédnutí i ke stažení zde.