Blog Mravenčí školky 2016/2017

26.6.-30.6.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O štěstí, ve které jsme se dozvěděli, že největší štěstí je, když můžeme být spolu s těmi, které máme nejradši. A tak doufám, že i vy budete přes prázdniny (nejen) trávit co nejvíce času se svými nejmilovanějšími. Ve školce jsme si namalovali dřevěné melouny, učili se poznávat bylinky podle vzhledu i po čichu, vyráběli si medailonky s obrázky rodičů, připravovali těsto na „hady“ opékané na ohni, plstili náramky z ovčí vlny a malovali motýly. V pondělí se na zahradě konalo překrásné představení školáků a nejstarších školkáčků, které se všem moc povedlo, a ve středu jsme měli závěrečný školkový oheň spojený s pasováním předškoláčků na školáky. Pak už nastalo postupné loučení s kamarády, paní učitelkami i se školkou a teď už vám všem jen přejeme nádherné prázdniny plné krásných zážitků a společných chvil :-)
 
Rozloučení se školkou a pasování na školáky
 
O divadle MUŠky
K závěru školního roku a ke svatojanské době připravila MUŠka divadelní zpracování pohádky Boženy Němcové o Jaromilovi. Podoba představení se během příprav velmi vyvíjela – původně měly děti jen zpívat a tančit, pak nám ale přišlo škoda ochudit diváky a herce o celý příběh. Proto jsem pohádku zveršovala, což dlouhý děj zkrátilo na únosnou míru a dětem ulehčilo zapamatování místy docela náročného textu. I tak měli však ty nejtěžší role číst dospělí, ale děti se toho chopily s vervou, že prý se to naučí a odehrají celé. A dodržely slovo! Uměly to parádně a výsledná podoba představení, kdy nám za kulisy skvěle posloužil vrbový domeček, se myslím dosti vydařila.
Pravda, některé drobnosti bychom byli rádi ještě doladili. A zřejmě k tomu budeme mít příležitost, protože nás oslovil Náves tým, zda bychom představení neodehráli ještě jednou 23.9. při slavnostním otevírání markoušovické návsi. Tak doufejme, že nám prázdniny dodají sil, abychom se tak velkého úkolu důstojně zhostili.
Děkuji všem hercům a těm, kdo se na přípravě představení podíleli, Mraveništi a také všem, kteří se na nás dívali a občas přimhouřili oko.
Za MUŠka tým srdečně Petra Němečková Stypová
 

19.6.-23.6.2017

Tento týden nás provázela napínavá pohádka Zlatý vrch a vysoké venkovní teploty. Dětem se nejvíc líbilo, když čtvrtý den pohádku už znaly tak dokonale, že když ve vyprávění byly záměrné chyby a nepřesnosti, odhalily je všechny do jedné a moc jsme se u toho nasmáli. Vyrobili jsme si papírová sluníčka na okna školky, labutě z papíru a gázy, čekanky z papíru (podle jména hlavní postavy naší pohádky) a namalovali jsme si motýly. Uvařili jsme si taky vynikající jahodové knedlíky a moc si na nich k obědu pochutnali. Venku jsme pořád ještě mlsali lesní jahůdky a v lese dokonce už i borůvky. V nejteplejším dni jsme si udělali z pískoviště koupaliště, ale jen na chvíli, za chvíli z něj bylo spíš bahniště, tak jsme se pak ještě šli pobrouzdat a umýt do potoka. Z angličtiny toho umíme čím dál víc, teď už všichni krásně zvládáme několik písniček a hrát anglickou verzi hry „Čáp ztratil čepičku“.
Tento týden jsme se s většinou školkových dětí a jejich sourozenci a rodiči sešli dokonce i v neděli, kdy se konala moc povedená školková vodácká výprava na řece Orlici. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko, ale ne příliš, abychom se spálili, a tak jsme si krásně zapádlovali na kánoích i se vykoupali. Někteří si také vyzkoušeli jízdu na paddle boardu nebo v kajaku. A teď už se jen těšíme na poslední předprázdninový týden, pondělní divadelní představení školáků a některých školkáčků a závěrečný školkový oheň spojený s loučením s předškoláky. 
 

12.6.-16.6.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku Tři zlaté vlasy Děda Vševěda. Je moc hezké sledovat, jak velký kus cesty děti od začátku školního roku ušly, jak nádherně se umí soustředit i při tak dlouhé a složité pohádce, a kolik z ní pak dokážou vyprávět samy. Vyráběli jsme papírová sluníčka, skládali lodičky, navlékali hady z dřevěných korálků a malovali jabloně. Venku jsme si užívali sluníčka i deště a taky vynikajících lesních jahůdek. Při dopoledních svačinkách jsme zase mlsali jahody zahradní z domácích zahrádek. Začali jsme také dávat ven naše dvě morčátka, a tak si mohou pochutnávat na šťavnaté travičce na čerstvém vzduchu :-)
 

5.6.-9.6.2017

Indiánský týden se nám ve školce moc povedl. Hodně jsme si o indiánech vyprávěli, prohlíželi si knížky o nich a naučili se indiánskou básničku i písničku. Každý z nás si také pro sebe vymyslel indiánské jméno. Vyprávěli jsme si indiánskou pohádku o tom, že nad lásku a porozumění na světě nic není a taky o tom, že když všichni spojíme své síly, dějí se zázraky. Vyrobili jsme si indiánské čelenky, trička, totemy a náhrdelníky z korálků a medvědích drápů. Stříleli jsme z luku a na školkové zahradě jsme si postavili tee-pee. Podnikli jsme také celodenní indiánskou výpravu, kde jsme museli splnit spoustu indiánských úkolů jako např. běžet indiánským během, postavit si v lese přístřešek z větví, trefovat se šiškou do stromu, vylézt na posed, přejít bez spadnutí kládu, plížit se ve vysoké trávě jako indiáni na lovu bizonů, poznat stromy podle šišek a lístků, rozdělat oheň a najít obrázky lesních zvířat a poznat je. Prostě paráda. Howgh :-)
 

29.5.-2.6.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O kouzelném prstýnku a během ní si prožili, že když si něco opravdu moc přejeme, tak se nám to splní, a že největší radost máme, když se o to sami zasloužíme. Vyráběli jsme si rozkvetlou louku z papíru, protože inspirace je všude spousta, malovali jsme si prstýnek, vyráběli papírové oblékací panenky a malovali dort. Ve čtvrtek jsme si ke Dni dětí společně dort taky připravili – nepečený, z piškotů, tvarohu, zakysané smetany a ovoce - a pak si  ho ke svačině společně snědli. Venku panovalo celý týden krásné letní počasí, a tak jsme trávili venku času co nejvíce. Příští týden nás čeká indiánský týden i s velkou indiánskou výpravou, těšíme se a doufáme, že nám počasí vydrží :-)
 

22.5.-26.5.2017

Tento týden jsme si vyprávěli veselou Vodnickou pohádku s ještě veselejšími písničkami, ve které vše zase dobře dopadlo a nakonec se konala pravá vodnická svatba. Plstili jsme rozkvetlou louku, malovali rybník prstovými barvami, vyráběli papírového kapra, pekli tvarohové a makové koláčky (které měl náš vodník z pohádky tak moc rád) a vyráběli žábu z vlněných bambulek. Prohlíželi jsme si také časopis o ptácích a životě v lese a pak venku na procházkách jsme měli velkou radost, že poznáme, kterou šišku okousala myšice, kterou veverka a z které vyzobal semínka strakapoud :-)
 

15.5.-19.5.2017

Tento týden jsme si užívali nádherného, už téměř letního, počasí. Trávili jsme hodně času venku, hráli si v domečcích v lese, běhali po rozkvetlých loukách, lezli po skalách, pozorovali hmyz pod lupami, stavěli tunely na pískovišti, hráli si v potoce, řezali pilkami, vyřezávali nožíkem a spoustu dalšího. Vyprávěli jsme si pohádku o Locice, a tak se dozvěděli, že pokud někoho opravdu milujeme, pak naším největším darem pro něj je svoboda. Vevnitř ve školce jsme pak malovali v mléku potravinářskými barvičkami a vatovými tyčinkami namočenými v jaru (https://www.i-creative.cz/2016/04/07/kouzlo-s-mlekem-a-barvami/), vyráběli jarní salát, malovali čarodějčinu zahradu, učili se plést cop a vyráběli papírové věže. No, a protože jsme se za celý školní rok naučili spoustu krásných českých písniček, začali jsme se teď učit i pár anglických.

9.5.-12.5.2017

Tento týden jsme si vyprávěli a hráli pohádku O Bajajovi, a tak jsme vyráběli draky z papíru a rytířské štíty. Malovali jsme také rozkvetlou třešeň a v pátek jsme maminkám ke Dni matek vyrobili krásné filcové brože v papírových krabičkách. Venku ze začátku týdne ve vzduchu ještě poletoval sníh, ale koncem týdne jsme se už pořádně ohřáli na sluníčku. Užili jsme si krásné nové pískoviště, které vzniklo v rámci brigády na školkové zahradě, naše domečky v lese i pozorování hmyzu na louce.  S napětím také každý den očekáváme narození malých morčátek, tak snad se nám to příští týden už splní :-)
 
 

2.5.-5.5.2017

Tento týden nás provázela pohádka O zlomyslné opici o tom, že je dobré chovat se k ostatním tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám. Děti ji pěkně zahrály i jako divadlo, obzvláště zlomyslná opice jim šla moc dobře :-) Vyrobili jsme si opičky z papíru a šneky ze samotvrdnoucí hmoty a tuší a redisperem kreslili zvířata z Asie, o kterých jsme si také hodně povídali. Pořád všechny moc baví vytváření obrázků ze zažehlovacích korálků, a tak hodně cvičíme trpělivost a jemnou motoriku. Venku se střídalo počasí, trochu jsme zmokli a trochu se ohřáli na sluníčku, vili jsme věnečky z pampelišek a našli desítky krásných šneků a po nějaké době jsme zase vytáhli lupy a zvětšovací skleničky na různý hmyz.
 

24.4.-28.4.2017

V pondělí jsme si vyprávěli o Dni Země a o tom, jak se můžeme o naši matku Zemi starat, jak šetřit její zdroje, třídit odpad apod. Celý týden jsme si vyprávěli pohádku O Zlatovlásce a hráli ji jako divadlo. Vyráběli jsme ptáčky ze samotvrdnoucí hmoty, které si pak děti mohly zavěsit do vrbových domečků z minulého týdne, papírové hady a pavučiny ze špejlí a vlny. Stejně jako Jiřík ze Zlatovlásky jsme navlékali korálky a v pátek jsme nakonec vyrobili čarodějnici, aby bylo v neděli koho upálit na hranici na fotbalovém hřišti nad školkou. Minulý víkend proběhla na školkové zahradě brigáda, a tak nám tu přibyla veliká kláda na sezení, chození, skákání, hraní na autobus, vlak apod. a taky tabule na malování křídami. Největší překvapení nás ale čekalo v pátek, kdy se strhla velká chumelenice, takže jsme dokonce stavěli i sněhuláky :-)
 

17.4.-21.4.2017

Po velikonočních svátcích jsme se rádi zase sešli ve školce a povídali si o tom, jak jsme se kdo měli, kde jsme všude byli, co jsme vykoledovali a podobně. Hned jsme si i pohráli a zaexperimentovali se zbylými barvami na vajíčka, kapátky a holicí pěnou. Vznikly nám nádherné abstraktní obrázky všech barev. Vyprávěli jsme si pohádku O vrbové víle, která je mimo jiné o tom, jak důležité je žít v souladu s přírodou a také jak důležité je umět o vše hezky poprosit a poděkovat. Namalovali jsme si tedy vrbu a z vrbových proutků vyrobili překrásné domečky, ke kterým jsme další den přidali ještě i víly. Dalším naším tématem byli ptáčci, protože už překrásně zpívají venku, a tak jsme si zkoušeli sbírat věci kolíčky jako zobáčky a nad obrázky se učili ptáčky poznávat.  Jako obvykle jsme si stihli i zacvičit jógu a hodně jsme tančili a zpívali. Venku foukal hodně studený vítr a střídavě chumelilo, tak jsme často hledali úkryt v lese, ale snad už to byly jen poslední záchvěvy zimy a vrátí se nám opět jaro.
 

10.4.-12.4.2017

Náš předvelikonoční týden byl sice krátký, ale moc krásný. Vyprávěli a četli jsme si o Velikonocích, malovali papírová vajíčka a zdobili vejdumky ubrouskovou technikou, vyráběli ovečky z papíru a vlny a vytvořili ještě spoustu velikonočních a jarních obrázků ze zažehlovacích korálků. Vyprávěli jsme si také pohádku Jak šlo vejce na vandr, ta děti moc bavila a bravurně ji pak zahráli jako divadlo. Nakonec jsme si napekli vynikající jidášky rozmanitých tvarů, u kterých jsme zažili i napínavé chvilky, jako třeba u oddělování žloutků a bílků :-) Po dlouhé nemoci se nám do školky vrátil jeden z kamarádů, tak to jsme měli velikou radost a jsme moc rádi, že je zase s námi. Přejeme nádherné velikonoční svátky všem :-)
 
 

3.4.-7.4.2017

Tento týden jsme zahájili vyrobením Morany a jejím vhozením do potoka, čímž jsme se definitivně rozloučili se zimou, i když venku to tak někdy ještě nevypadalo. Vyprávěli jsme si pohádku O rybáři a zlaté rybce a namalovali si obrázek podmořského světa. Pomalovali jsme si také květináče a zaseli do nich osení, aby nám do Velikonoc pěkně vyrostlo. Vytvořili jsme spoustu krásných obrázků s jarními motivy ze zažehlovacích korálků a do oken jarní výzdobu v podobě papírových tulipánů. Jeden den jsme se také seznamovali s magnetickou stavebnicí Geomag, a protože jsme měli k dispozici opravdu hodně dílků, vznikla velkolepá díla a všechny to moc bavilo. Pod okny školky nám vykvetly narcisky a modřence a v přírodě všude kolem nás spousty sasanek, fialek a petrklíčů. V kravíně nad školkou se narodila první telátka, tak jsme se na ně byli podívat a pohladit si je. Jara si tedy užíváme plnými doušky, teď už jen aby nás všechny opustil kašel a už jsme se všichni společně mohli chystat a těšit na Velikonoce.
 

27.3.-31.3.2017

Tento týden nás provázela pohádka O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém, kterou jsme hráli s velkým nadšením i jako divadlo, a která se tematicky prolínala téměř všemi našimi aktivitami. Pracovali jsme s montessori červenými tyčemi, díky nimž jsme se seznámili s konceptem délky, řadili je od nejdelší po nejkratší a obráceně, od nejvyšší po nejnižší a obráceně, stavili z nich různé geometrické tvary a písmena, postavili z nich spirálu a podobně. Každý jsme si vyrobili Dlouhého metr a pak měřili sebe i kamarády i různé věci ve školce. Vyrobili jsme si také Širokého v podobě relaxačního balonku naplněného moukou. Jako Bystrozraký se šátkem na očích jsme hráli různé smyslové hry. Vypíchali jsme si obrázky a písmenka do papíru a pak se je hmatem (a se zavázanýma očima) snažili poznat, a tak se seznámili s konceptem slepeckého písma, a nakonec jsme si vyrobili hmatovou krabici, do které jsme umístili různé věci ze školky, a ty pak opět snažili hmatem rozpoznat. Venku jsme si užívali jarního sluníčka, udělali jsme jarní úklid v našich domečkách v lese, prolezli se po skalkách, běhali po loukách, lezli po stromech, dělali domečky pro šneky, kopali na zahradě, kreslili křídami a mnoho dalšího.
 

20.3.-24.3.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O ošklivém káčátku, a tak si děti mohly prožít, jaké to je být jiný než ostatní a odstrkovaný. Byl první jarní den, povídali jsme si o jaru, dělali pokusy, abychom zjistili, co plave a co se potápí, vyráběli káčátka z kartonu a vlny, labutě z papíru i sněženky do oken a nakonec jsme si pohádku zahráli jako divadlo a namalovali prstovými barvami. Ke svačince jsme už měli řeřichu, kterou jsme si zaseli minul týden, a k pití navíc i březovou vodu, aby nám dodala vitaminy a jarní sílu  a očistila nás zevnitř. Venku nás všude doprovázel nádherný ptačí zpěv a viděli jsme dokonce i dva slepýše.
 

13.3.-17.3.2017

Tento týden k nám do Markoušovic už konečně opravdu dorazilo jaro. Vyprávěli jsme si pohádku O statečné sněžence a na procházkách pozorovali již krásně rozkvetlé sněženky, bledulky, talovíny, krokusy a první lístečky tulipánů. Největším lákadlem ale pořád zůstává potok, a tak některé děti už i otestovaly teplotu vody. Na školkové zahradě jsme se pustili do jarního úklidu a děti měly velkou radost z práce s rýči, motyčkami a hrabičkami a z toho, že už zase mohou vařit na pískovišti a jezdit všude s autíčky. Vytáhli jsme i křídy na chodník a pomalovali chodník u kostela a zaskákali si panáka. Viděli jsme dokonce už i včelky a žluťásky. Ve školce jsme malovali vodovkami, co jsme zažili o jarních prázdninách, vyráběli věnečky z vrbových proutků, skládali z papíru sněženky, vyráběli ze samotvrdnoucí hmoty misky a do nich pak na vatu seli řeřichu a malovali voskovkami včeličky létající od jedné kytičky ke druhé. Také jsme zpívali spoustu jarních písniček a tančili. Do příštího týdne snad už zmizí i poslední kupičky sněhu a na dlouhou dobu budeme moci uklidit zimní kombinézy :-)
 

27.2.-3.3.2017

V tomto týdnu jsme ve školce žili masopustem – zpívali, tančili, vyráběli hudební nástroje a masky, smažili koblížky  a v úterý se konal krásný masopustní průvod po vesnici zakončený odchodem Masopustu a příchodem Půstu. Vyprávěli jsme si pohádku O koblížkovi, kterou většina dětí už dobře znala, a tak ji děti mohly samy zahrát už ve středu jako divadlo. Venku je všude pořád ještě spousta vody, pozorujeme potok s nezvykle rychlým proudem, hrajeme si s posledními zbytky sněhu a v loužích a vyhlížíme první kytičky. Přejeme krásné jarní prázdniny všem :-)

20.2.-24.2.2017

Tento týden jsme si vyprávěli krásný příběh O Kryštůfkovi a lesních bytostech - o tom, že když v životě nepotkáme i nějaké nepříjemnosti, často si ani neuvědomíme, kolik nádhery je všude kolem nás a taky v nás. Týden to byl hodně pestrý, hned v pondělí jsme se pustili do výroby bambulek z vlny a dětem se to moc líbilo, některé děti si jich vyrobily třeba i třináct :-) Vyráběli jsme také stromy a skřítka Tůníčka, plstili překrásné víly z ovčí vlny a vodovkami malovali pohádku tohoto týdne. Jeden den jsme se místo pobytu venku byli vyřádit v tělocvičně, aby nám gumové oblečení, kterým jsme už nahradili zimní kombinézy a které jsme hned pořádně zráchali v loužích, mohlo pořádně proschnout. Chystáme se také už na masopustní veselí, které vypukne příští úterý, a tak hodně zpíváme a hrajeme na nástroje a ve čtvrtek jsme ve školce shlédli masopustní divadélko. Jinak máme ve školce tři nové kreslené knížky o Mumincích (Muminek a noční dobrodružstvíMuminek a narozeninyMuminek a sníha dětem se tak líbí, že je všechny tři musíme přečíst každý den aspoň jednou, ale spíš víckrá :-)
 

13.2.-17.2.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku o Popelce a zahráli si ji také jako divadlo. Při této pohádce si děti mohou prožít takovou spoustu pocitů a emocí, které by si v opravdovém životě procítit nedovolily, že patří naprosto oprávněně mezi klasiku. Pokud byste se chtěli dozvědět o této pohádce a o tom, co při ní děti mohou prožívat, více, moc doporučuji knihu od Marka Hermana „Najděte si svého marťana“.
Hned zkraje týdne jsme si společně namalovali obrovského sněhuláka (doufáme, že už posledního) a ten se na nás teď přátelsky usmívá při svačinkách a obědech ze stěny jídelny. Třídili jsme také jako Popelka a holoubci různé druhy luštěnin, mák a rýži a děti si z nich a z víček od přesnídávek pak vyrobily magnety na ledničku. Vyrobili jsme si holoubky a střevíčky z papíru a ty jsme si pak ještě vyšili. Nakonec jsme pro Popelku vystříhali, vybarvili a nazdobili i šaty. Venku bylo nádherně, sníh hodně taje, ale pořád ho ještě zbývá dost a dost. Ve středu jsme se vypravili s kaštany ke krmelci, zvířátka jsou po chladné zimě jistě vyhládlá. Po cestě jsme samozřejmě nemohli odolat skalám, kde jsme tak dlouho nebyli, a tak jsme se tam ještě chvilku prolezli. A protože sníh konečně trochu změknul, mohli jsme i obtiskávat a poznávat stopy různé lesní zvěře.
 

6.2.-10.2.2017

Tento týden nám ve školce zařádilo několik bacilů najednou, dětí bylo pomálu. Vyprávěli jsme si pohádku Domku, domečku, kdo v tobě bydlí, učili se básničky a písničky o zvířátkách, vyráběli domečky z krabiček od čajů a hodně malovali. Venku nám zase přituhlo, sníh krásně ztvrdnul, dalo se klouzat i bez ničeho a děti se radovaly, že už se na procházkách tolik neboří. Kopečků je všude spousta, takže jsme se hodně vyřádili. Tak příští týden snad už zase v plném počtu i síle :-)
 

30.1.-3.2.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O paní Zimě. Tak silně jsme si představovali, jak natřásá své peřiny, až nám z toho nasněžilo několik centimetrů krásného nového sněhu. Malovali jsme sněhuláky, vyráběli studny z korkových špuntů, vyzkoušeli si novou techniku – malování pastely - a namalovali si studánku a pekli chlebové bochánky, na které jsme si umleli na ručním mlýnku mouku. Ve školce jsme také zhlédli krátké, ale krásné divadélko o tom, že všude kolem sice leží sníh, ale pod zemí už se něco chystá…. Společnými silami jsme ještě vyrobili zimní věnec na školkové dveře technikou zapichování různobarevných kousků látky. Hodně jsme také stavěli ze stavebnice Kapla a vznikly nám opravdu velkolepé stavby. Přejeme všem krásné pololetní prázdniny plné zimních radovánek, ale i odpočinku.
 

23.1.-27.1.2017

Tento týden jsme si vyprávěli oblíbenou pohádku o Sněhurce, kterou děti moc krásně hrály dvakrát i jako divadlo. Vyráběli jsme rampouchy z kartonu malované solí, eskymáky z košíčků na muffiny, protože o nich zpíváme písničku, postýlky pro trpaslíky, trpaslíky a kouzelná zrcadla. Učili jsme se také poznávat stopy zvířat, chtěli jsme je i obtiskávat venku do sněhu, ale budeme si muset počkat na mokřejší sníh. Venku jinak stále jezdíme na klouzácích, brodíme se závějemi, skáčeme z velkých hromad sněhu a krmíme ptáčky.
 
 

16.1.-20.1.2017

Tento týden nám ve školce poprvé řádila chřipka, tak prořídly i naše řady. Vyprávěli jsme si pohádku O Vítkovi, co zachránil strnadovi život. Hodně jsme si povídali o ptáčcích, pozorovali je na krmítku a učili se je poznávat v atlasech. Vyráběli jsme lyžaře, lojové koule pro ptáčky, obrázky s krmítkem, ptáčky jako origami a nakonec velký kartonový strom pro ptáčky. Snad se během tohoto týdne už všichni uzdravili a odpočinuli si a příští týden už budeme zase v plném počtu.
 

9.1.-13.1.2017

Tento týden jsme si vyprávěli pohádku O sněhové královně a při ní si prožili, že odhodlání, věrné přátelství a láska vždy zvítězí nad zlem. Malovali jsme křídami sněhuláky a zmizíky do inkoustu zimní krajinu, vysypávali sněhové vločky krupicí, kreslili rozbité zrcadlo a vyráběli vločkovou skládačku. Uprostřed týdne, kdy byly venkovní teploty hodně pod bodem mrazu, jsme si na dvě hodiny pronajali místní tělocvičnu a pořádně se tam vyřádili – běhali, skákali, hráli hry, házeli balony i indiakami, skákali přes švihadla, přetahovali se s lanem apod. Venku nám pořád přibývá sněhu, a tak stále vede klouzání na klouzácích i zadečkách a všechny možné druhy sněhových staveb, jen ti sněhuláci nám pořád nějak nedrží.
 

3.1.-6.1.2017

Přejeme šťastný nový rok všem :-)  Nám nový rok přinesl pořádnou sněhovou nadílku, cesty byly zasypané a klouzavé, a tak se dětí do školky dostalo jen pomálu. Vyprávěli jsme si pohádku O dvanácti měsíčkách a stejně jako Maruška jsme se statečně brodili sněhem, kde se dalo. Děti chvílemi zapadaly do sněhu až po pás. Pohádku jsme hráli i jako divadlo. Vyráběli jsme sněhové vločky a kalendáře na celý rok a malovali dvanáct měsíčků vodovkami. V pátek, na svátek Tří králů jsme si pak vyprávěli tříkrálovou legendu a vyráběli tříkrálové papírové koruny. Zdá se, že sníh nějakou chvíli vydrží, a tak si ho budeme užívat i příští týden a pokud trochu změkne, půjdou snad stavět i sněhuláci.
Ježíšek nám do školky přinesl novou hru – pokud se chcete o svých dětech dozvědět něco víc, pokud chcete, aby se naučily snadno mluvit o svých emocích a zároveň dobře naslouchat, můžeme vřele doporučit www.hryprorozvoj.cz.
 

19.12.-21.12.2016

Poslední předvánoční týden byl u nás ve školce nádherný a poklidný. Vyráběli jsme různé vánoční ozdoby, nepečené cukroví a papírové betlémky, hráli na nástroje a zpívali koledy a tím vším nás provázel příběh o narození Ježíška. Nezapomněli jsme ani na zvířátka. Přichystali jsme řetězy z buráků a mrkviček, jablíčka na provázku, lojové kouličky a kaštany a v lese jimi vyzdobili a obložili smrčky. Pak už v našem adventním kalendáři zmizel i poslední pytlíček s dobrůtkami, a tak jsme si všichni popřáli krásné svátky a rozešli se do svých domovů. A tak i vám přejeme svátky plné nádherných chvil a milých setkání a ať se v novém roce splní všechna vaše přání :-)
 

12.12.-16.12.2016

Tento týden byl u nás ve školce přímo andělský. Vyprávěli jsme si příběh O ze všech nejmenším andělíčkovi o tom, že nezáleží na tom, jak jsme kdo velcí (nebo malí), všichni jme jedineční, všichni máme v tomto světě svůj jedinečný úkol a nikdy nejsme na světě sami. Vyrobili jsme si moc povedené papírové andělíčky a andělíčky z ovčí vlny a protože se dětem práce s ovčí vlnou hodně líbila, uplstily ještě nádherné zimní obrázky. Z kraje týdne jsme si také vyrobili svíčky ze včelího vosku, korálkové ozdobičky na stromeček a na konci týdne pak vánoční stromečky namalovali. Pytlíčků na adventním kalendáři ubývá, do Vánoc nás ve školce čekají již jen 4 dny prodchnuté vánoční atmosférou. Krásný poslední adventní týden všem :-)
 

5.12.-9.12.2016

Tento týden jsme si vyprávěli příběhy o sv. Mikulášovi z jeho dětství podle nádherné knihy švýcarského pohádkáře Jakoba Streita Svatý Mikuláš. Dozvěděli jsme se tak, že lidé většinou konají zlé skutky, když cítí nedostatek lásky, že když se podělíme s ostatními o to, co máme, tak sice chudneme, ale naše duše bohatne a že máme vždy naslouchat svému srdci. V pondělí jsme si vyrobili Mikuláše z papíru a pak už jsme se začali věnovat vánoční výzdobě. Vytvořili jsme řetězy a ozdoby na markoušovický strom, který se slavnostně rozsvěcel v neděli, krásné korálkové hvězdičky/vločky a andílky. V první polovině týdne ještě mrzlo, a tak jsme si stihli zaklouzat na zamrzlých loužích. Teď už nás ale bohužel zase asi čeká jen bláto, ale určitě se pořádné zimy dočkáme.
 

28.11.-2.12.2016

Tento týden byl plný krásných zážitků. V pondělí dopoledne si děti dozdobily své svícínky a odpoledne si je na adventní slavnosti společně s andělem došly zapálit do středu spirály z chvojí, aby si pak světýlka mohly uschovat do svých srdíček. Vyrobili jsme si nádherné barevné hvězdy do oken z transparentního papíru a korálkové stromečky a protože jsme si vyprávěli O vlku a kůzlátkách, tak masku vlka a papírovou kozu. V první prosincový den se nám ve školce objevil adventní kalendář s pytlíčky plnými zdravých dobrot, a tak můžeme sledovat, jak pytlíčky mizí a dny do Vánoc pěkně ubíhají. Navíc nám krásně nasněžilo, a tak jsme hned postavili několik sněhuláků a poprvé vytáhli i klouzáky. V pátek jsme pak ještě navštívili školu o patro výše, kam zavítal pán z KRNAPu, který školákům přinesl malého ježečka a vyprávěl nám všem, jak se k němu správně chovat a jak se o něj starat. A příští týden už se ponese v mikulášském duchu a začneme se chystat na Vánoce.
 

21.11.-25.11.2016

Tento týden jsme si vyprávěli krásný příběh O šťastném skřítkovi, při kterém jsme si s dětmi mohli procítit, že materiální věci nikomu štěstí nezajistí, ale že velké štěstí má každý, kdo může být mezi svými a věnovat se rozvíjení svých darů, jimiž může obohacovat a těšit nejen sebe, ale i všechny kolem. Malovali jsme pestrobarevné oblázky a papírové hady se zlatou korunkou, vyráběli skřítky z papíru a prstýnky a drobné ozdůbky z Fimo hmoty. Trávili jsme hodně času venku, protože venku vládly téměř jarní teploty. O největší událost celého týdne se ovšem postaraly naše dva nové přírůstky. V pondělí děti dostaly velkou klec a knížku o morčatech. Vše jsme si tedy pečlivě prostudovali, abychom byli připravení a hned v úterý ráno jsme se dočkali – dorazily k nám dvě krásné mladé slečny. Každý den jsme jim v kleci něco zařídili a vylepšili a postupně je zvykali na hlazení, mazlení a krmení z ruky. Zvykají si krásně a koncem týdne se u nás snad už cítily jako doma. Snažili jsme se jim vymyslet jména, návrhů padlo hodně a zdá se, že alespoň na chvilku jsme se ustálili na jménech Bublinka (protože nám pořád něco bublavě sděluje) a Rozárka (po holčičce, která nám morčátka odchovala a jistě se s nimi těžce loučila). Tak ještě jednou děkujeme, děti měly velikou radost :-)
V pátek jsme pak ještě vyráběli svícínky z jablíček na pondělní adventní slavnost – spirálu -  jež je spirálou radosti, obrazem naší vlastní cesty dovnitř, do našeho nitra, kde je ukryté světlo, které můžeme nalézt a vynést na povrch a kterým můžeme prosvětlovat sami sebe i všechno kolem nás nejen během dlouhých zimních večerů. A tak i vám všem přejeme krásný advent plný klidu, láskyplného sdílení a vzájemné blízkosti :-)
 

14.11.-16.11.2016

Tento týden k nám po sv. Martinovi na bílém koni dorazil i pořádný mráz, a tak jsme si užívali zamrzlých louží, klouzali se, rozbíjeli led a zkoumali sníh a led ve všech podobách. Vyprávěli jsme si pohádku O Šípkové Růžence, malovali barevné stromy, vyráběli růžičky z krepového papíru a věže z papírových ruliček, stavěli zámky z kostek a hráli divadlo. No, a hlavně se prosekávali a zachraňovali princezny, kde se dalo :-)
 

7.11.-11.11.2016

Tento týden byl u nás ve školce plný silných dojmů. Svatomartinská nálada panovala po celý týden – vyprávěli jsme si legendu o svatém Martinovi, vyrobili si světýlka do průvodu, ušili bílé koně, napekli vynikající svatomartinské rohlíčky s mákem a povidly, vyrobili krásné svatomartinské průsvity a vymodelovali martinské podkovy z moduritu. Všechny děti si vyzkoušely, jaké to je být Martinem a jaké to je být žebrákem. V pátek nám pak ještě do školky přišli školáci zahrát martinské dovadlo a zazpívat. Ve čtvrtek navečer se u nás konala svatomartinská slavnost, které se zúčastnili i rodiče a školáci. Společně jsme si zazpívali svatomartinské písně, připomněli si Martinův příběh, rozdělili se o rohlíčky s rodiči a poté jsme se vydali ven se světýlky rozdělit se o rohlíčky také se sousedy. Letos nás sv. Martin opravdu potěšil, přijel na bílém koni, a tak děti během průvodu stihly i nejednu koulovačku. A nakonec jsme u studánky našli i Martinovy stopy – zlaté podkovy z jeho bělouše. 
 

31.10.-4.11.2016

Blíží se svátek sv. Martina, a tak už k nám do školky přišlo téma dělení, v tomto týdnu prostřednictvím pohádky O kohoutkovi a slepičce, kterou jsme si vyprávěli a hráli jako divadlo. Koncem týdne už ji děti uměly krásně nazpaměť. Vyráběli jsme si zápichy do květináčů v podobě dráčků, venku si nasbírali krásně barevné listí a pak ho navlékali jako řetězy, malovali jsme slepičky prstovými barvami, skládali kohoutky z papíru a textilními fixami malovali šátky. Venku jsme se pustili do práce a shrabali a na kolečkách odvozili listí před školkou. A příští týden už se moc těšíme na společnou svatomartinskou slavnost.
 

24.-25.10.2016

Tento týden byl u nás ve školce kraťoučký, jen dva dny, ale i tak jsme si stihli užívat podzimu plnými doušky. Hned v pondělí jsme vyrazili do lesa na houby, našli jsme několik desítek nádherných muchomůrek, pár klouzků a jednoho parádního sameťáčka. Hezké chvilky jsme pak strávili i nad atlasem hub. Natiskali jsme si také překrásné obrázky z listů a o listech jsme si hodně povídali a zpívali a učili se je poznávat. Vyprávěli jsme si pohádku Hrnečku, vař a namalovali si krásně třpytivé hrnečky perleťovými vodovkami. Přejeme všem pohodové prázdniny :-)
 

17.-21.10.2016

Tento týden jsme si užili deště habaděj, zmokli jsme tolikrát, že nám už skoro ani nestihlo schnout oblečení a louže jsme proběhli snad úplně všechny v celém širém okolí. Tak snad aspoň začnou růst houby, určitě se příští týden vypravíme do lesa. Hned v pondělí jsme s dětmi krájeli a sušili jablíčka, a tak nám celá školka nádherně voněla křížalami. Vyprávěli jsme si pohádku O Smolíčkovi, kterou děti zdatně hrály samy jako divadlo. Vyrobili jsme si jeleny z kaštanů, zlaté parohy z papíru i Smolíčky z látky a v pátek jsme si nakonec vyškrábali a malovali les. Venku stále ještě chodíme mlsat bukvice a pozorujeme, jak listí postupně mění barvy. Zpíváme si o lístečkách a učíme se je poznávat a příští týden s nimi budeme určitě i něco vyrábět.
 

10.-14.10.2016

Tento týden byla venku už pořádná zima, ale my jsme se s dětmi přenesli do Afriky, a tak nás hřálo povídání o Africe a afrických zvířatech, naučili jsme se krátkou písničku ve svahilštině a písničku o osmi slokách v češtině a předlouhou básničku o krokodýlovi, stavěli zoo i safari a třídili zvířátka podle toho, kde žijí. Vyprávěli jsme si pohádku O slůněti Babů a spravedlivém dělení o tom, že někdy se něco může zdát nespravedlivé, ale nejdůležitější vždy je, že jsou všichni spokojení. Jablíčky jsme tiskali housenku, temperami malovali zebru, z plsti šili krokodýla, z papíru skládali slona a kreslili africkou krajinu. Příští týden se zase přeneseme zpátky do našich lesů a bude nás provázet pohádka O Smolíčkovi.
 

3.-7.10.2016

Tento týden se nám pořádně ochladilo a konečně zapršelo, došlo už i na čepičky a rukavičky. I tak jsme si ale užívali procházky venku, skákání v kalužích, mlsání bukvic a různé hry, hlavně různé podoby honiček, abychom se zahřáli. Vyprávěli jsme si pohádku Jak šel ježeček do světa o tom, že po světě se vždy putuje lépe, když si navzájem pomáháme. A protože ježeček na své cestě potkal spoustu dalších zvířátek, vyrobili jsme si nejen samotného ježečka, ale i sovu z papíru, myšku ze skořápky vlašského ořechu a další zvířátka z kaštanů. K tomu v pátek ještě přibyl šiškový skřítek. Pohádku jsme hráli také jako divadlo a naučili se hodně „zvířátkových“ básniček a písniček. A abychom se příští týden trochu zahřáli, vydáme se společně do Afriky.
 

26.-30.9.2016

Tento týden byl, i přesto že byl díky státnímu svátku o den kratší, hodně nabitý. Namalovali jsme si muchomůrky, vyrobili svatováclavskou korunu z papíru a z brambor michaelského draka a na okna nádherné podzimní průsvity ve tvaru ovoce. Vyprávěli jsme si legendu o sv. Václavu a shlédli krásné divadélko o souboji sv. Michaela s drakem v podání jedné z maminek. Po divadélku jsme pak vyrazili ven zjistit, jestli se v nás také skrývá tolik odvahy jako ve sv. Michaelovi. Pro děti byla připravená michaelská stezka odvahy.  Děti šly jednotlivě náročným terénem v lese přes kameny a kořeny podél lana se zavázanýma očima, překonávaly překážky v podobě skal a na závěr je čekal úkol nejtěžší – vlézt do jeskyně hlídané drakem a vzít si tam šupinu z draka a jablíčko. Nakonec jsme si na louce ještě vyzkoušeli souboj s draky lítacími, protože zrovna parádně foukalo. Všechno dobře dopadlo a temné síly byly opět přemoženy světlem. V pátek jsme se pak ještě seznámili s novou paní učitelkou Lenkou, která od příštího týdne bude ve školce vždy v pátek v tandemu s Káťou, případně na záskok, když bude potřeba. Hned jsme ji vzali s sebou na naši první letošní kaštanovou výpravu, takže už se těšíme příští týden na vyrábění kaštanových zvířátek.
 

19.-23.9.2016

Týden ve školce utekl jako voda. Vyprávěli a hráli jsme pohádku O perníkové chaloupce a chaloupku jsme si taky společně vyrobili. Malovali jsme šípkový keř, kterých je kolem školky spousta, a perníčky z Perníkové chaloupky, vyráběli strom, na který Jeníček lezl, aby viděl světýlko, a loutky Jeníčka a Mařenky, abychom s nimi pak mohli hrát divadlo. Hráli jsme také různé hry s pohádkou související – hledali poslepu perníčky, bloudili v lese se zavázanými očima, hráli tichou poštu, abychom zjistili, jestli rozumíme lépe, než osoba na poli, která zlého dědka poslala úplně na druhou stranu, a tak Jeníčka s Mařenkou zachránila a podobně. Venku se nám ochladilo, konečně přišel i dlouho očekávaný déšť, a  my zkoušeli, co vydrží naše nepromokavé oblečení. Příští týden se ponese v duchu svatováclavské legendy a legendy o sv. Michaelovi. Budeme si tedy hodně povídat o soucítění s ostatními, odvaze a pevné vůli.
 

12.-16.9.2016

Tento týden nás ve školce provázela pohádka O veverce, slonovi a mravenci o tom, že i když jsme každý úplně jiný, můžeme se mít rádi a být spolu šťastní. Poslední dva dny ji děti s pomocí obrázků už nádherně vyprávěly úplně samy. Slona a mravence jsme si také vyrobili a o slonovi jsme se naučili básničku. Protože zvířátka spolu žila v jeskyni, malovali jsme s dětmi také vodovkami jeskynní malby. Další den jsme si vyrobili krásné taštičky s veverkami a pak do nich sbírali jeřabiny, ze kterých jsme pak druhý den navlékali náhrdelníky, náramky a ozdobné závěsy. Venku panovalo stále parádní letní počasí, tak jsme trávili hodně času venku, hlavně ve stínu v lese, kde jsme hráli různé hry a stavěli domečky pro skřítky i pro sebe a koleje ze šišek.
 

5.-9.9.2016

Ve školce jsme prožili krásný týden. Zažili jsme prudký déšť, silný vítr i velká horka, strávili spoustu času venku procházkami, hraním her, stavěním domečků, lezením po skalách a mlsáním ostružin, špendlíků a švestek. Našli jsme dokonce ještě pár lesních jahůdek, malin a borůvek a podařilo se nám chytit a pořádně prohlédnout překrásnou malou ještěrku. Ani vevnitř ve školce jsme nezaháleli. Vyprávěli jsme si pohádku Největší poklad o tom, že ze všeho nejcennější je přátelství a nedá se koupit za žádné peníze. Malovali jsme slunečnice, vyráběli velrybu, mořský obrázek, havrana a komety, které pak parádně létaly vzduchem vevnitř i venku. Pohádku jsme si hráli i jako divadlo a naučili jsme se i pár nových básniček a písniček. Děti už se pěkně seznámily a vznikají nám krásná nová přátelství :-)
 
 

1.-2.9.2016

Se začátkem září vám z naší školky přinášíme spoustu novinek – především zbrusu novou školku a nové kamarády:-) Přes léto se pilně pracovalo na úpravách a rekonstrukci původní školní budovy v Markoušovicích a sen se konečně stal skutečností – Mravenčí školka i škola jsou pod jednou střechou. Jak se rekonstrukce povedla, můžete posoudit na fotkách. My jsme každopádně nadšení, máme moc příjemné, světlé prostory s velkými okny, nábytkem z masivu a místem pro všechny habaděj. A dobře tomu tak, naše skupinka se totiž rozrostla, a tak jsme první dva dny ve školce věnovali hlavně seznamování se s novými kamarády, s novou budovou i okolím školky. Těšíme se na všechny zážitky, prožitky a dobrodružství, které nás tu společně čekají:-)

7.11.-11.11.2016

Tento týden byl u nás ve školce plný silných dojmů. Svatomartinská nálada panovala po celý týden – vyprávěli jsme si legendu o svatém Martinovi, vyrobili si světýlka do průvodu, ušili bílé koně, napekli vynikající svatomartinské rohlíčky s mákem a povidly, vyrobili krásné svatomartinské průsvity a vymodelovali martinské podkovy z moduritu. Všechny děti si vyzkoušely, jaké to je být Martinem a jaké to je být žebrákem. V pátek nám pak ještě do školky přišli školáci zahrát martinské dovadlo a zazpívat. Ve čtvrtek navečer se u nás konala svatomartinská slavnost, které se zúčastnili i rodiče a školáci. Společně jsme si zazpívali svatomartinské písně, připomněli si Martinův příběh, rozdělili se o rohlíčky s rodiči a poté jsme se vydali ven se světýlky rozdělit se o rohlíčky také se sousedy. Letos nás sv. Martin opravdu potěšil, přijel na bílém koni, a tak děti během průvodu stihly i nejednu koulovačku. A nakonec jsme u studánky našli i Martinovy stopy – zlaté podkovy z jeho bělouše.