Náš tým

Kateřina Stachová

Jmenuji se Kateřina Stachová, pocházím z Úpice, ale již několik let bydlím v Markoušovicích. Jsem maminkou třech dětí, které jsou už ve školních lavicích. Pracovat s dětmi jsem začala už ve svých 16-ti letech a to na dětských táborech, horolezeckých kurzech a později jako vychovatelka na ZŠ. Pro děti z vesnice pořádám různé aktivity např. karnevaly, sportovní akce, výtvarné činnosti a vedla jsem kroužek šikovné ručičky. Ve školce v Markoušovicích, v Mraveništi pracuji druhým rokem. 

Děti vedu k hodnotám pro mně nejdůležitějším a to je soulad s přírodou, naslouchání druhým a individuální přístup.

 

Petra Němečková Stypová

Jmenuji se Petra Němečková Stypová a do Mraveniště jsem se dostala skrze snahu založit v Trutnově waldorfskou školu a také díky Walince – kroužku pro rodiče a předškolkové děti, který jsem vedla v trutnovském MC Karolínka. Walinka se již teď přestěhovala do Markoušovic, ostatně jako celá naše rodina. Jsem maminkou tří holek, které všechny nacházejí v Mraveništi vzdělání a svou smečku větších a menších kamarádů.
Já sama mám za sebou vystudovanou kulturní publicistiku na VOŠP v Praze a španělskou a portugalskou filologii na UP v Olomouci, jazyky však pro mne nikdy nebyly cílem, ale spíš prostředkem, jak se dostat k tomu co mě zajímá. Absolvovala jsem studijní pobyty ve Španělsku, Brazílii a Francii, pár let lektorování španělštiny a češtiny pro cizince a krátkou úsměvnou kariéru vedoucí oddělení španělštiny a češtiny pro cizince na Metropolitní univerzitě Praha, kterou jsem ukončila rozhodnutím nastoupit jako sociální a pečující pracovník do chráněné dílny Eliáš. Za těmito úspěšnými životními kotrmelci vděčím především několika letům na Akademii sociálního umění Tabor a jednomu roku waldorfského semináře, obojí mě naučilo následovat sny, vnímat souvislosti, pracovat ve společenství a důvěřovat pohádkám. Pohádky jsou potravou a lékem pro lidskou duši, ráda je vyprávím a divadelně ztvárňuji a beru to jako své poslání, protože vidím, jak moc jim děti v dnešní přetechnizované době potřebují naslouchat. Jsem ráda, že jsem v Mraveništi potkala spřízněné duše, které to vnímají podobně a pomáhají vytvářet prostor, ve kterém se děti mohou zdravě a šťastně vyvíjet. 

 

Martina Sofie Laskavá

V Mraveništi působím jako účetní, pokladní, zpracovávám žádosti o granty a dotace. Vystudovala jsem obchodní akademii a poté vyšší odbornou školu cestovního ruchu. Pracovala jsem v médiích, dále jako překladatelka, v centru pro zdravotně postižené jako projektový manažer a lektorka volnočasových aktivit (jóga, orientální tanec). Nějaký čas jsem strávila v Anglii jako au-pair, kde jsem se starala o děti a studovala angličtinu. Po dlouhodobém působení v Hradci Králové jsem se rozhodla vrátit se do Podkrkonoší a být tak blíže přírodě. Ve volném čase jezdím na kole, ráda vařím a peču, miluju přírodu, zajímám se o alternativní terapie a přírodní léčbu. Ráda pomáhám lidem a poskytuji služby v oblasti osobního poradenství (kineziologie). 

 

Eva Veselá (výdej jídla, úklid)

Velkou část svého profesního života jsem působila v mediální sféře. Protože jsem vždy měla velice blízko k přírodě, splnila jsem si svůj sen a před několika lety se odstěhovala z Hradce Králové na chalupu v Podkrkonoší.

I když jsem již v důchodovém věku, chtěla bych být stále ještě ostatním lidem a zejména dětem nějakým způsobem užitečná, proto jsem ráda přijala nabídku zapojit se do kolektivu mladých a vzdělaných lidí. Mám tři děti a od nich sedm vnoučat, které jsou pro mne vším. Jak se říká: „U dětí se začíná a u dětí by se také mělo končit…“. Alternativní školní či předškolní výchova zaměřená mimo jiné i na kladný vztah k přírodě je v dnešní době počin, který by měl být ze všech stran podporován. Projekt Mraveniště je mi velice blízký svojí filozofií vyzdvihující hodnoty rodiny, rozvíjející přirozené dětské vnímání okolního světa, výchovou a vzděláváním dětí s vazbou na přírodu a dobrý vztah ke svému okolí i lidem. Přestože nejsem pedagog, věřím, že předškoláčkům i malým školákům zpříjemním jejich pobyt v tomto netradičním vzdělávacím zařízení.

 

Veronika Kubjátová

Od mé prvotní myšlenky založit celostní školku už uplynulo několik let. Po celou dobu věnuji svůj čas a energii tomu, aby se z myšlenky stala dlouhodobě udržitelná realita. Paleta věcí o které se od samého počátku starám je velmi rozmanitá od přijímání lidí do týmu, navazování kontaktů a propojování rodin, shánění financí, přes koordinaci stavebních prací, vybavování prostor, administrativní záležitosti, až po vaření obědů či přípravu svačinek.

Založení školky bylo a stále pro mě osobně je příležitost učit se, poznávat, praktikovat respektující přístup uvnitř spolku i navenek, radovat se z láskyplného prostředí a uvolněné atmosféry, kterou naše skupina s Evou a Katkou tvoří. Být součástí školkového týmu je inspirativní a opravdovost společných prožitků dodává celému projektu smysl. Jsem domorodec a jsem ráda, že právě Markoušovice mají tu čest hostit Mraveniště, protože si ve vzájemném vztahu mají co předávat.

 

 

Pocházím z Kolína, kde jsem asi dvacet let vedla dětský oddíl, pořádala nebo spolupořádala schůzky, víkendové akce a letní tábory. Zároveň jsem začala pracovat v Církevní mateřské škole, kde jsem si postupně ujasňovala, jak by měla vypadat školka, do které by se děti těšily. Dokončila jsem si pedagogické vzdělání a absolvovala Kurz pedagogiky Franze Ketta. Mám ráda přírodu, zvířata, ve vztahu k dětem sázím na otevřenost, vzájemné poznání, společné prožívání, společné hledání odpovědí, obdivování světa kolem nás a učení se z něj.
V současné době jsem v domácnosti, bydlím v Mezilečí s manželem, dvěma velice živými a zvídavými dětmi (6 a 7 let) a spoustou zvířat. 
Mraveniště mě okouzlilo prostředím i nadšenými a odvážnými lidmi a jsem na něj moc zvědavá.