Petra Němečková Stypová

petra.nemeckova@domraveniste.cz +420.775023621

Jmenuji se Petra Němečková Stypová a do Mraveniště jsem se dostala skrze snahu založit v Trutnově waldorfskou školu a také díky Walince – kroužku pro rodiče a předškolkové děti, který jsem vedla v trutnovském MC Karolínka. Walinka se již teď přestěhovala do Markoušovic, ostatně jako celá naše rodina. Jsem maminkou tří holek a jednoho kluka, kteří všichni nacházejí v Mraveništi vzdělání a svou smečku větších i menších kamarádů.

Já sama mám za sebou vystudovanou kulturní publicistiku na VOŠP v Praze a španělskou a portugalskou filologii na UP v Olomouci, jazyky však pro mne nikdy nebyly cílem, ale spíš prostředkem, jak se dostat k tomu co mě zajímá. Absolvovala jsem studijní pobyty ve Španělsku, Brazílii a Francii, pár let lektorování španělštiny a češtiny pro cizince a krátkou úsměvnou kariéru vedoucí oddělení španělštiny a češtiny pro cizince na Metropolitní univerzitě Praha, kterou jsem ukončila rozhodnutím nastoupit jako sociální a pečující pracovník do chráněné dílny Eliáš. Za těmito úspěšnými životními kotrmelci vděčím především několika letům na Akademii sociálního umění Tabor a jednomu roku waldorfského semináře, obojí mě naučilo následovat sny, vnímat souvislosti, pracovat ve společenství a důvěřovat pohádkám. Pohádky jsou potravou a lékem pro lidskou duši, ráda je vyprávím a divadelně ztvárňuji a beru to jako své poslání, protože vidím, jak moc jim děti v dnešní přetechnizované době potřebují naslouchat. Jsem ráda, že jsem v Mraveništi potkala spřízněné duše, které to vnímají podobně a pomáhají vytvářet prostor, ve kterém se děti mohou zdravě a šťastně vyvíjet.

Eva Portychová

eva.portychova@domraveniste.cz +420.737162461

Celý svůj dosavadní život se pohybuji v kontaktu s lidmi a dětmi, nejvíce v oblasti školství. Po studiu na vysoké škole jsem několik let pracovala jako poradenská psycholožka v Pedagogicko-psychologické poradně a později jako školní psycholožka na střední škole. Teď máme s manželem dvě děti školkového věku a je pro nás aktuální téma školy. Přejeme si, aby děti ve škole dál rozvíjely svou jedinečnost, byly aktivní, spolupracující, zodpovědné, objevovaly s radostí svět a žily v souladu s rytmy a řádem přírody. Jsem proto vděčná, že se v Mraveništi v Markoušovicích sešla skupina podobně smýšlejících rodin z blízkého okolí, která chce vizi radostného vzdělávání pro všechny generace naplňovat, žít ji a inspirovat tak další. Baví mě sdružovat lidi, dávat energii smysluplným věcem a hledat harmonii v různých oblastech našeho žití.

Zdeněk Portych

zdenek.portych@domraveniste.cz

Vystudoval jsem geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Během studia i po něm jsem se kromě cestování a různých profesí věnoval roli vychovatele, která mě posléze přivedla k učitelství - nejprve především zeměpisu a informatiky a poté již konečně k učitelství 1. stupně. Rád v Mraveništi zúročím své postřehy ze školství a vzdělávání dětí i dospělých, pomůžu s tvorbou webu a další prezentací. Budu šťastný, pokud se moje děti budou chtít vzdělávat s chutí, radostí a vlastní touhou po poznání, a ne jen z důvodu, že se to po nich chce. Svůj volný čas momentálně dělím mezi rodinu, hudbu a věci s tím spojené. S chutí se zapojuji do akcí a projektů, o kterých si myslím, že mají smysl a dělají radost nejen mně, ale i ostatním.

Jakub Kubját

jakub.kubjat@domraveniste.cz

Pocházím z Valašska a vystudoval jsem Finance na Slezské univerzitě Opava. Financím a obchodu se věnuji doposud při budování vlastní firmy. Volný čas rád trávím s rodinou, cestuji, provozuji celou řadu sportů a zapojuji se do projektů a akcí, které přispívají k setkávání lidí a kde můžu realizovat své nápady. Ve spolku Mraveniště pomáhám zejména při zajištění podpory dalších subjektů z regionu a materiálním zajištění. Věřím, že to co nás doma a ve škole naučili, je jen jeden způsob jak se věci dají dělat, ale ve skutečnosti jich existuje mnohem víc, stačí se dívat okolo.

Ondřej Němeček

ondrej.nemecek@domraveniste.cz +420.774281915

Do Mraveniště mě přivedlo přání, aby moje děti vyrůstaly v prostředí smysluplných mezilidských vztahů překračujích hranice jedné rodiny. Přál jsem si, aby se setkaly s inspirujícími osobnostmi a na základě toho mohla sílit i jejich vlastní osobnost a schopnost spolupráce s ostatními. Postupně jsme se s rodinou více a více zapojovali do aktivit spolku až jsme se v létě 2017 do Markoušovic přestěhovali.

V současné době v Mraveništi působím jako příležitostný muzikant a mým přáním je, aby se v Mraveništi pravidelně muzicírovalo, zpívalo a tancovalo a aby zde obecně žila řemesla a umění. Z těchto důvodů jsem se také podílel na přípravě divadel v rámci MUŠKy. Mimoto pomáhám v Mraveništi s elektronickou agendou, přípravou propagační grafiky a momentálně také jako tvůrce nového webu.

Petra Všetečková

petra.vseteckova@domraveniste.cz

Působení v Mraveništi je pro mě jako návrat domů, jako když najdete místo, kde můžete spočinout, být sami sebou a dělat vše tak, jak umíte nejlépe. Vystudovala jsem pedagogiku a sociální práci, prošla kurzy Respektování a Nevýchovy, práce s emocemi a řadu dalších a to vše testovala v praxi. Život mě zavál na spoustu pestrých míst a umožnil mi načerpat řadu různorodých zkušeností, v rámci mého působení ve vzdělávání jsem měla možnost pracovat s dětmi i s dospělými. Největší zvrat v mém životě ale způsobily mé dvě děti, které mě denně inspirují k dalšímu sebepoznávání a ukazují mi, že existují i jiné způsoby a možnosti výchovy, než jen ty, které známe z dětství. Že to není o tom, kdo s koho, ale že jsme v tom spolu. V Mraveništi jsem se nejprve podílela na přípravě Walinky pro nejmenší Mravenečky a následně působila jako průvodce dětí ve školce. Mým záměrem je pomáhat tvořit bezpečné prostředí, ve kterém se děti mohou svobodně rozvíjet, být samy sebou, učit se, i chybovat. Baví mě psychologie a objevování skrytých souvislostí, sílu čerpám v přírodě, mám ráda jógu, tanec a volné tvoření, při kterém může promlouvat naše duše. Do Markoušovic dojíždíme z Trutnova.

Martina Sofie Laskavá

martina.sofie.laskava@domraveniste.cz +420.737664284

V Mraveništi působím jako účetní, pokladní, zpracovávám žádosti o granty a dotace. Vystudovala jsem obchodní akademii a poté vyšší odbornou školu cestovního ruchu. Pracovala jsem v médiích, dále jako překladatelka, v centru pro zdravotně postižené jako projektový manažer a lektorka volnočasových aktivit (jóga, orientální tanec). Nějaký čas jsem strávila v Anglii jako au-pair, kde jsem se starala o děti a studovala angličtinu. Po dlouhodobém působení v Hradci Králové jsem se rozhodla vrátit se do Podkrkonoší a být tak blíže přírodě. Ve volném čase jezdím na kole, ráda vařím a peču, miluju přírodu, zajímám se o alternativní terapie a přírodní léčbu.