Eva Michlová

eva.michlova@domraveniste.cz +420.605579551

Jmenuji se Eva a jak už mé jméno napovídá miluji život. Ke všemu živému přistupuji s pokorou a vírou, že každý má na světě své místo a poslání. Právě tato životní filosofie mě přivedla i k mému studiu a předchozímu zaměstnání, jehož hlavní náplní byla péče o mentálně postižené osoby. Práce s touto specifickou skupinou osob mě naučila trpělivosti a otevřenosti rozvíjet i drobné dovednosti a schopnosti druhých. Během svého života jsem okusila i jiné obory a žila v Praze, ale můj zarytý patriotismus, vztah k Trutnovsku a touha „dělat zase něco smysluplného“ mě přivedl zpět.
Dnes jsem maminkou dvou dětí. Společně objevujeme zákonitosti přírody i lidského soužití, které mé děti vedou k respektu ke všemu živému a odpovědnosti. Věřím, že tak jako u mých dětí, pomohu objevovat svět i Mravenečkům. Jsem společenská, mám ráda přírodu, zvířata, nejvíce žáby, houbaření, stanování, bylinky, tvoření, hudbu, lípy v květu, ráda jezdím na výlety a poznávám nová místa.

Veronika Hauser

veronika.hauser@domraveniste.cz +420.725891691

Do Mraveniště mě zavála spleť událostí první poloviny roku 2020. V té době jsem již byla usídlená v Markoušovicích, které byly pro mne vždy druhým domovem od dětství díky mé babičce. Významnou přípravou na práci s dětmi v Mravenčí školce byla pro mne spoluúčast na vzniku a chodu netradiční, respektující a netoxické „školky“ Zvídálkov. Kurz asistenta pro děti od 3-6 let v Mezinárodním Institutu Marie Montessori v Londýně. Život, cestování a práce v různých zemích a kontinentech. A mimo jiné i studium Sociálních a Charitativních prací na Hradecké Univerzitě, kde jsem svou praxi směřovala k rodinám s dětmi a různým neziskovým organizacím.
Jsem zastáncem názoru, že děti jsou ve školkovém věku jako houby nasávající vědomě i nevědomě vše, co se kolem nich děje a je otázkou času, kdy se tyto informace projeví v jejich budoucích životech. Proto průvodcování mravenčím dětem beru jako velké poslání. Pro děti chci být inspirací svou láskou a respektem ke všemu živému i neživému kolem nás. Svou vášní pro pobyt na čerstvém vzduchu lučním, lesním i horském. A v neposlední řadě svou oblibou pro tvořivou činnost od malování, čmárání, patlání, vaření a pečení.

Školní tým

Markéta Hloušková

marketa.hlouskova@domraveniste.cz +420.775086300

Mraveniště sleduji z povzdálí již několik let, ale čím víc se blížil nástup naší starší dcery do školy, přála jsem si najít přátelské místo, kde se naše děti budou moci rozvíjet tak, jak potřebují. Komunita lidí, které propojuje stejná myšlenka a ukazuje dětem různé cesty a možnosti mi byla vždy velmi blízká. Vystudovala jsem Pedagogiku volného času se zaměřením na environmentální výchovu v Liberci. Při práci s dětmi ráda využívám prožitkovou a lesní pedagogiku. Inspirací mi jsou však i další pedagogické směry, ze kterých si vybíram to pro mě nejcennější. Největší školou mi jsou každý den naše tři děti, které mi ukazují, že ne vždy ta nejjednodušší cestička je ta správná. Vyzkoušela jsem si jak lektorskou práci s dospělými, tak s dětmi v různých věkových skupinách.
Nejvíce mě však vždy lákala práce s těmi nejmenšími. Působila jsem v mateřském centru, pracovala v mateřské škole, kde jsem se utvrdila, jak je důležitý čas a způsob, jaký dětem věnujeme. Jsem moc ráda, že můžu děti podpořit v rozvoji jejich fantazie a představivosti, pomoci pro ně vytvářet láskyplné prostředí, ve kterém se budou cítit šťastné a spokojené. Podpořit je v jejich individualitě a vést je při hledání jejich místa na tomto světě. Mám ráda hory, les, kolo, dobré jídlo a červené víno. Baví mě nacházet starým věcem nové místo, relaxovat s knížkou v ruce a setkávat se s přáteli. Do Mraveniště dojíždíme z Maršova u Úpice.

Veronika Kubjátová

veronika.kubjatova@domraveniste.cz +420.737659513

Od mé prvotní myšlenky založit celostní školku už uplynulo několik let. Po celou dobu věnuji svůj čas a energii tomu, aby se z myšlenky stala dlouhodobě udržitelná realita. Paleta věcí o které se od samého počátku starám je velmi rozmanitá od přijímání lidí do týmu, navazování kontaktů a propojování rodin, shánění financí, přes koordinaci stavebních prací, vybavování prostor, administrativní záležitosti, až po vaření obědů či přípravu svačinek.

Založení školky bylo a stále pro mě osobně je příležitost učit se, poznávat, praktikovat respektující přístup uvnitř spolku i navenek, radovat se z láskyplného prostředí a atmosféry, kterou můžeme v Mraveništi zažívat. Jsem domorodec a jsem ráda, že právě Markoušovice mají tu čest hostit Mraveniště, protože si ve vzájemném vztahu mají co předávat.

Martina Sofie Laskavá

martina.sofie.laskava@domraveniste.cz +420.737664284

V Mraveništi působím jako účetní, pokladní, zpracovávám žádosti o granty a dotace. Vystudovala jsem obchodní akademii a poté vyšší odbornou školu cestovního ruchu. Pracovala jsem v médiích, dále jako překladatelka, v centru pro zdravotně postižené jako projektový manažer a lektorka volnočasových aktivit (jóga, orientální tanec). Nějaký čas jsem strávila v Anglii jako au-pair, kde jsem se starala o děti a studovala angličtinu. Po dlouhodobém působení v Hradci Králové jsem se rozhodla vrátit se do Podkrkonoší a být tak blíže přírodě. Ve volném čase jezdím na kole, ráda vařím a peču, miluju přírodu, zajímám se o alternativní terapie a přírodní léčbu.

Eva Veselá

+420.731111781

Velkou část svého profesního života jsem působila v mediální sféře. Protože jsem vždy měla velice blízko k přírodě, splnila jsem si svůj sen a před několika lety se odstěhovala z Hradce Králové na chalupu v Podkrkonoší. I když jsem již v důchodovém věku, chtěla bych být stále ještě ostatním lidem a zejména dětem nějakým způsobem užitečná, proto jsem ráda přijala nabídku zapojit se do kolektivu mladých a vzdělaných lidí. Mám tři děti a od nich sedm vnoučat, které jsou pro mne vším. Jak se říká: „U dětí se začíná a u dětí by se také mělo končit…“. Alternativní školní či předškolní výchova zaměřená mimo jiné i na kladný vztah k přírodě je v dnešní době počin, který by měl být ze všech stran podporován. Projekt Mraveniště je mi velice blízký svojí filozofií vyzdvihující hodnoty rodiny, rozvíjející přirozené dětské vnímání okolního světa, výchovou a vzděláváním dětí s vazbou na přírodu a dobrý vztah ke svému okolí i lidem. Přestože nejsem pedagog, věřím, že předškoláčkům i malým školákům zpříjemním jejich pobyt v tomto netradičním vzdělávacím zařízení.