Kateřina Stachová, průvodce dětí ve školce

Jmenuji se Kateřina Stachová, pocházím z Úpice, ale již několik let bydlím v Markoušovicích. Jsem maminkou třech dětí, které jsou už ve školních lavicích. Pracovat s dětmi jsem začala už ve svých 16-ti letech a to na dětských táborech, horolezeckých kurzech a později jako vychovatelka na ZŠ. Pro děti z vesnice pořádám různé aktivity např. karnevaly, sportovní akce, výtvarné činnosti a vedla jsem kroužek šikovné ručičky. Ve školce v Markoušovicích, v Mraveništi pracuji druhým rokem.

Děti vedu k hodnotám pro mně nejdůležitějším a to je soulad s přírodou, naslouchání druhým a individuální přístup.

Petra Všetečková, průvodce dětí ve školce

Příležitost provázet děti v Mraveništi je pro mě jako návrat domů, jako když najdete místo, kde můžete spočinout, být sami sebou a dělat vše tak, jak umíte nejlépe. Vystudovala jsem pedagogiku a sociální práci, prošla kurzy Respektování a Nevýchovy, práce s emocemi a řadu dalších a to vše testovala v praxi. Život mě zavál na spoustu pestrých míst a umožnil mi načerpat řadu různorodých zkušeností, v rámci mého působení ve vzdělávání jsem měla možnost pracovat s dětmi i s dospělými. Největší zvrat v mém životě ale způsobily mé dvě děti, které mě denně inspirují k dalšímu sebepoznávání a ukazují mi, že existují i jiné způsoby a možnosti výchovy, než jen ty, které známe z dětství. Že to není o tom, kdo s koho, ale že jsme v tom spolu. V Mraveništi jsme s dětmi již třetím rokem, první dva roky jsem se podílela na přípravě Walinky pro nejmenší Mravenečky a nyní s mladší dcerkou plynule přecházíme do školky. Mým cílem je pomoci vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se děti mohou svobodně rozvíjet, být samy sebou, učit se, i chybovat. Baví mě psychologie a objevování skrytých souvislostí, sílu čerpám v přírodě, mám ráda jógu, tanec a volné tvoření, při kterém může promlouvat naše duše. Do Markoušovic dojíždíme z Trutnova.

Veronika Kubjátová, předsedkyně spolku

Od mé prvotní myšlenky založit celostní školku už uplynulo několik let. Po celou dobu věnuji svůj čas a energii tomu, aby se z myšlenky stala dlouhodobě udržitelná realita. Paleta věcí o které se od samého počátku starám je velmi rozmanitá od přijímání lidí do týmu, navazování kontaktů a propojování rodin, shánění financí, přes koordinaci stavebních prací, vybavování prostor, administrativní záležitosti, až po vaření obědů či přípravu svačinek.

Založení školky bylo a stále pro mě osobně je příležitost učit se, poznávat, praktikovat respektující přístup uvnitř spolku i navenek, radovat se z láskyplného prostředí a atmosféry, kterou můžeme v Mraveništi zažívat. Jsem domorodec a jsem ráda, že právě Markoušovice mají tu čest hostit Mraveniště, protože si ve vzájemném vztahu mají co předávat.

Martina Sofie Laskavá, ekonomka

V Mraveništi působím jako účetní, pokladní, zpracovávám žádosti o granty a dotace. Vystudovala jsem obchodní akademii a poté vyšší odbornou školu cestovního ruchu. Pracovala jsem v médiích, dále jako překladatelka, v centru pro zdravotně postižené jako projektový manažer a lektorka volnočasových aktivit (jóga, orientální tanec). Nějaký čas jsem strávila v Anglii jako au-pair, kde jsem se starala o děti a studovala angličtinu. Po dlouhodobém působení v Hradci Králové jsem se rozhodla vrátit se do Podkrkonoší a být tak blíže přírodě. Ve volném čase jezdím na kole, ráda vařím a peču, miluju přírodu, zajímám se o alternativní terapie a přírodní léčbu. Ráda pomáhám lidem a poskytuji služby v oblasti osobního poradenství (kineziologie).

Eva Veselá, výdej jídla

Velkou část svého profesního života jsem působila v mediální sféře. Protože jsem vždy měla velice blízko k přírodě, splnila jsem si svůj sen a před několika lety se odstěhovala z Hradce Králové na chalupu v Podkrkonoší. I když jsem již v důchodovém věku, chtěla bych být stále ještě ostatním lidem a zejména dětem nějakým způsobem užitečná, proto jsem ráda přijala nabídku zapojit se do kolektivu mladých a vzdělaných lidí. Mám tři děti a od nich sedm vnoučat, které jsou pro mne vším. Jak se říká: „U dětí se začíná a u dětí by se také mělo končit…“. Alternativní školní či předškolní výchova zaměřená mimo jiné i na kladný vztah k přírodě je v dnešní době počin, který by měl být ze všech stran podporován. Projekt Mraveniště je mi velice blízký svojí filozofií vyzdvihující hodnoty rodiny, rozvíjející přirozené dětské vnímání okolního světa, výchovou a vzděláváním dětí s vazbou na přírodu a dobrý vztah ke svému okolí i lidem. Přestože nejsem pedagog, věřím, že předškoláčkům i malým školákům zpříjemním jejich pobyt v tomto netradičním vzdělávacím zařízení.