15. 6. 2020–19. 6. 2020, Michal Šafránek Škola

Hrdinové naší historie - Na Končiny s panem Burdychem

V druhé polovině června prožili školáci z Mraveniště jedinečné setkání. Navázali na stopy druhé světové války, po kterých pátrali začátkem května při výročí osvobození v roce 1945. Osobně poznali místa, kde se tvořily významné okamžiky naší historie, na Bohdašíně a Končinách se setkali s panem Antonínem Burdychem. Jeho rodina pomáhala radiotelegrafistovi J. Potůčkovi z výsadku Silver A, který pomocí vysílačky propojoval náš domácí a zahraniční odboj. Rodina pana Burdycha i další spolupracovníci byli po prozrazení skrýše smrtelně zraněni nebo popraveni.

A jakou zprávu předal školákům a budoucím generacím? Aby si cenili svobody a demokracie, že není samozřejmá a je potřeba ji chránit.

Ve školácích téma spojené s paravýsadky a atentátem na zastupujícího říšského protektora R. Heidricha tak ožilo, že si část z nich sama připravila rekonstrukci tohoto činu, celou školou pak žila píseň Battledress... Tato zkušenost je dalším důkazem, jak důležitým prvkem ve výchově a výuce je prožitek, který je jedním z pilířů naší školy.
V tomto týdnu jsme si také psali vlastní sebehodnocení a ohlíželi se zpět za dalším prožitým pololetím, za svými posuny i oblastmi, které bychom chtěli dále podporovat. Také jsme sbírali bez a vyzkoušeli si přípravu různých bezových limonád.Chutě to byly nakonec zajímavé :-) A kdo chtěl, mohl si vyzkoušet plstění makové panenky.

Blog

Škola